Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Informacje Informacje  przydatne organizacje noclegi instytucje wydarzenia firmyArtFest 2019. Czas wolny - wystawa


Poleca: Wiesiek  Dział: Wydarzenia Dodano: 2019-11-12 02:02 -+


„Czas Wolny” wystawa historyczna prezentująca nie tylko sposoby spędzania wolnego czasu zimą, głównie w okresie 20 lecia międzywojennego, ale także style życia, nastroje społeczne, rozwój, lokalne zasoby pamiątek.

ArtFest 2019. Czas wolny - wystawa
Wydarzenie zakończyło się !

Data wydarzenia:
od 2019-11-15 godz. 19:00
do 2020-01-06

Miejsce:
Centrum Sztuki Mościce
Mapa - Beskid Niski i Pogórze Wstęp:
Wolny.

Wystawa w ramach XVI edycji Festiwalu Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza, w której będziemy opowiadać nie tyle o leniuchowaniu, ile o uprawianiu sportów w zimie. Przede wszystkim w sposób amatorski, ale także – przynajmniej dla niektórych – bardziej wyczynowy.

Nie bez powodu na miejsce ekspozycji proponujemy wnętrza Centrum Sztuki Mościce. Mościce są szczególnie ważną dla Tarnowa dzielnicą, nie tylko przemysłową, ale także mieszkaniową, integrującą lokalną społeczność poprzez miejsce pracy, a także spędzania wolnego czasu. Skąpana w zieleni dzielnica, której założenie i lokalizacja stanowi odzwierciedlenie troski o mieszkańców, sprzyja także uprawianiu sportów i rekreacji. Prężnie działają tu sekcje i kluby sportowe, których tradycja sięga dwudziestolecia międzywojennego i wiązana jest z mecenatem Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Tarnowie. Tuż przed II wojną, w 1939 roku, Towarzystwo Sportowe „Mościce” liczyło ok. 600 członków. W 1933 funkcjonował tu tor łyżwiarski, a Towarzystwo Narciarskie w okresie letnim utrzymywało korty tenisowe i kąpielisko nad Dunajcem. Także teraz, na tym stosunkowo niewielkim przyzakładowym terenie, przy znaczącym udziale Fabryki, zrealizowano najważniejsze w mieście obiekty sportowe: Miejski Dom Sportu - hala sportowa, z pływalnią krytą i letnią, stadion lekkoatletyczny, korty tenisowe, mobilne lodowisko sztuczne, miejski stadion żużlowy. W sąsiedztwie Centrum trwa modernizacja hali sportowej „Jaskółka”. Najważniejsze obiekty wybudowane zostały w stylu modernistycznym i wpisują się w niemalże zabytkowy charakter tej dzielnicy. Oprócz dawnego sprzętu narciarskiego, sań, elementów wyposażenia narciarzy i łyżwiarzy, na wystawie zobaczymy także stare plakaty, karty pocztowe, obrazy i realia poświęconej tej tematyce.

Dzięki życzliwości Biblioteki Publicznej i PTTK w Krynicy, na wystawie pokazujemy archiwalne zdjęcia z Krynicy, miejsca, do którego w okresie zimowym nadal chętnie wyjeżdżają tarnowianie. W pobliskim Czarnym Potoku przez lata funkcjonował ośrodek wypoczynkowy Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Tarnowie. Dla wielu z nas, tradycją stały się weekendowe wypady na stoki narciarskie na Słotwinach i okolicy, w Suchej Dolinie koło Piwnicznej, w Szczawnika i Wierchomli koło Muszyny. Eksponaty prezentowane na wystawę wypożyczone zostaną z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, z Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie, z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.Archiwalne zdjęcia pochodzą z kolekcji Marka Tomaszewskiego. Ciekawostką na wystawie będzie króciutki film archiwalny pokazujący nieistniejącą dziś skocznię narciarską na górze św. Marcina, udostępniony przez tarnowianina p. Marka Kamienieckiego.

Na przestrzeni czasu – dzięki nowym technologiom i sprzętom - zmieniają się sposoby uprawiania zimowego szaleństwa, jednak idea pozostaje ta sama. Są nią ruch na powietrzu i doskonała zabawa.

Wystawę o znamiennym tytule „Czas wolny”, dedykujemy wszystkim, z utęsknieniem oczekującym zimy!

Organizatorzy wystawy:

Tarnowskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych

Centrum Sztuki Mościce

Muzeum Okręgowe w Tarnowie


Wystawa czynna:

• poniedziałek - piątek w godz. 9:00-20:00

• sobota- niedziela w godz. 15:00 - 20:00fb


STATSTYKA:

Jesteś naszym 6036447 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.

Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ