Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Informacje Informacje  przydatne organizacje noclegi instytucje wydarzenia firmy„CERAMICZNE DIALOGI 2021” / WYSTAWA PRAC Nauczycieli Szkół Plastycznych w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach


Poleca: Wiesiek  Dział: Wydarzenia Dodano: 2022-09-17 21:11 -+


Zapraszamy 16 września o godz. 18:00 do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach na wernisaż „Ceramiczne dialogi 2021” - wystawa nauczycieli Szkół Plastycznych. Wystawa będzie prezentowana do 19 października br.

„CERAMICZNE DIALOGI 2021” / WYSTAWA PRAC Nauczycieli Szkół Plastycznych w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach
Wydarzenie zakończyło się !

Data wydarzenia:
od 2022-09-16 godz. 18:00
do 2022-10-19

Miejsce:
Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach
Mapa - Beskid Niski i Pogórze Wstęp:
podczas wernisażu wstęp bezpłatny (w innym terminie wg. cennika)

Po raz czternasty artyści pedagodzy przybyli z różnych regionów Polski, by uczestniczyć w dwutygodniowym Ogólnopolskim Plenerze „Ceramiczne dialogi” dla Nauczycieli Szkół Plastycznych w pracowniach Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Organizatorami tego wydarzenia jest Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i PLSP w Nowym Wiśniczu.
W tegorocznym plenerze uczestniczyło 17 artystów pedagogów reprezentujących różne ośrodki edukacji artystycznej: Rzeszów, Radom, Bydgoszcz, Koszalin, Katowice, Tarnowskie Góry, Nowy Wiśnicz.
Większość z nich to stali uczestnicy wiśnickiego pleneru o dużym doświadczeniu, którym chętnie się dzielą z artystami stawiającymi pierwsze kroki w materii ceramiki.
Plener stworzył im doskonałe warunki do twórczej konfrontacji i wymiany doświadczeń jak i realizacji programów autorskich.
Wspólna praca w pracowniach, spotkania, rozmowy, prezentacje własnej twórczości, osiągnięć w pracy dydaktyczno – wychowawczej, zawiązane przyjaźnie kreują niepowtarzalną atmosferę pleneru.
W tegorocznej edycji pleneru artyści mieli możliwość poznać także wypał w technice raku, toczyć na kole garncarskim, jak i uczestniczyć w wykładzie oraz w panelu dyskusyjnym na temat konserwacji ceramiki, który poprowadziła konserwator ceramiki i szkła Paulina Kobiela. Uczestnicy pleneru zwiedzali Muzeum Motyli w Bochni oraz wystawę tegorocznych dyplomów w szkolnej galerii ” Stara Kotłownia”.
Eksponowane na wystawie poplenerowej „Ceramiczne Dialog 2021” unikatowe formy rzeźbiarsko ceramiczne to efekt nawiązania dialogu twórcy z materiałem jakim jest glina. Dialog ten pozwolił odkryć możliwości i charakter tegoż materiału oraz jego wpływ na ostateczną realizację wizji autora. Ten bezpośredni fizyczny kontakt artysty z gliną nadaje wymyślony kształt, a żar ognia go utrwala, pozwalając dotrzeć do wymarzonego celu. Oglądając i analizując poszczególne realizacje ceramiczno – rzeźbiarskie czy też kompozycje ceramiczne da się poznać potencjał twórcy wynikający między innymi z poznania tajników warsztatu, technik zdobniczych, technologii oraz inspiracji.
Jednym z ważniejszych źródeł inspiracji dla uczestników pleneru była natura co uwidacznia się w penetracji struktur materii zarówno poprzez oddanie jej dosłowności, jak i metaforycznym ujęciu ruchu, przemijania, harmonii, energii. Nie brak też zainteresowania samym człowiekiem, który pojawia się w różnych ujęciach, stylizowanych, syntetycznych zdeformowanych. Inspirację dla artystów stanowiła również sama szkoła w Nowym Wiśniczu oraz jej otoczenie.
Materiał ceramiczny zachęca też do eksperymentów. Ciągłe odkrywanie nowych możliwości daje nieprzewidywalne, a nieraz zaskakujące efekty. Powstałe w ten sposób prace oddziaływują na widza bogatymi fakturami, naturalnymi odcieniami gliny, paletą barwnych szkliw, angob, tlenków metali oraz oryginalnym kształtem.
Wystawa prac powstałych w trakcie pleneru Ceramiczne Dialogi 2021 ukazuje nie tylko dialog twórcy z materią, ale także zachęca widza do włączenia się w ten dialog i skonfrontowanie czy przeżycia i doznania są zgodne z intencją autora.

Agnieszka Karecka, Henryk Kopańczyk

Ceramiczne Dialogi 2021 - artyści
Ewa Bielecka
Anna Hass-Brzuzan
Beata Będkowska-Salbert
Urszula Kaczmarczyk
Wojciech Hyży
Robert Dudek
Agnieszka Karecka
Henryk Kopańczyk
Anna Krasnodębska-Okręglicka
Sławomir Nitendel
Magdalena Potaczek-Szwed
Mirosław Rekieć
Małgorzata Wojnowska-Sobecka
Andrzej Strach
Barbara Strudziżba
Jacek Michał Szpak
Tomasz Szymichowski


Szczególne zaproszenie kierujemy do seniorów, gdyż rok 2022 został uznany przez Radnych Województwa Małopolskiego „Rokiem Seniora i Solidarności Międzypokoleniowej„.


Galeria zdjęć (1)

„CERAMICZNE DIALOGI 2021” / WYSTAWA PRAC Nauczycieli Szkół Plastycznych w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach

TAGI: Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach Gorlice Muzeum Historia Kultura

fb


STATSTYKA:

Jesteś naszym 9343182 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 6.1 °C Prędkość wiatru: 12.3 km/h Kierunek wiatru: 185 °
Ciśnienie: 984 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ