NARCIARSKIM ŚLADEM STANISŁAWA BARABASZA


Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Narty NARCIARSKIM ŚLADEM STANISŁAWA BARABASZA


 Dział: brak Dodano: 2011-10-13 23:01 -+


W Dworcu Tatrzańskim odbył się kolejny wieczór z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”, który poświęcony był postaci Stanisława Barabasza - pierwszego zakopiańskiego narciarza. Spotkanie odbyło się czwartek 24 lutego, a poprowadził je Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

NARCIARSKIM ŚLADEM STANISŁAWA BARABASZA

Stanisław Barabasz (1857-1949) należy do grona pierwszych turystów, uprawiających narciarstwo w naszym kraju. Przedstawiono jego pierwsze narciarskie próby w dworze w Cieklinie w grudniu 1888 r. i fotografie narty, znajdujące się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego, które prezentowane były między innymi niedawno na wystawie „Tatry – czas odkrywców” w Zakopanem i w Museo Nazionale della Montagna w Turynie we Włoszech. Barabasz został pokazany podczas spotkania głównie jako narciarz, ale nie zabrakło prezentacji pozostałych jego pasji, jak fotografia, malarstwo, działalność społeczna, patriotyczna i sportowa. Był też przez 21 lat cenionym dyrektorem szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem.
Czytaj cały artykuł ⇒ 


#cieklin #cieklinie #narty #historia narciarstwa #cieklin-ski #Wojciech Szatkowski #Dworcu Tatrzańskim #Muzeum Tatrzańskie

fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

 ~ obserwator: Ni ma czasu na narty, bo na komputerku są gry typu "Skoki", a łatwiej jest skakać wirtualnie bo nie trzeba sprzętu, śniegu ani chęci. Za to przed komputer chęci są zawsze o każdej porze, nawet jeśli rodzice nie zezwalają!!

Dodano: 2012-05-09 10:53:22 Odpowiedz

 ~ MR: No właśnie - w Cieklinie jest muzeum narciarstwa, wkoło górki, piękne widoki, taka tradycja i trochę wstyd, bo narciarzy nigdzie nie widać. Nie ma najprostszej nawet trasy zjazdowej z wyciągiem orczykowym dla młodzieży czy mniej wprawnych, początkujących narciarzy dorosłych. I nie słychać, żeby ambicje jakie w tym kierunku były. Może warto byłoby się nad tym zastanowić?

Dodano: 2012-02-11 16:46:48 Odpowiedz

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania
Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza
w Cieklinie.STATSTYKA:

Jesteś naszym 11246473 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 4 °C Prędkość wiatru: 6.9 km/h Kierunek wiatru: 348 °
Ciśnienie: 981 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.