Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Wiadomosci Relacja z konkursu plastycznego


Autor: Marta Dvořák  Dział: kultura Dodano: 2010-12-18 19:42 -+


Zziajany narciarz okrążający ciekliński dwór, łyżwiści na tle wzniesień Beskidu Niskiego i tatrzańskich szczytów lu stelmach przygotowujący w warsztacie pierwsze polskie "ski"... Uczniowie z gminy Dębowiec postanowili zilustrować wspomnienia Stanisława Barabasza,

Relacja z konkursu plastycznego

pierwszego polskiego narciarza, patrona Muzeum Narciarstwa w Cieklinie. W sobotę 11 grudnia, w ramach projektu "Narciarstwo dawniej i dziś", odbył się tam pierwszy konkurs plastyczny.

W konkursie "Stanisław Barabasz. - Początki mego narciarstwa" wzięło udział osiemnaścioro uczniów klas 3-6, szkół z terenu gminy Dębowiec oraz, poza konkursem, jeden pierwszoklasista. W sobotnie przedpołudnie dzieci zebrały się w sali Muzeum Narciarstwa w Cieklinie w budynku tamtejszego Wiejskiego Domu Kultury. Ich zadaniem było zinterpretowanie fragmentu "Początków mego narciarstwa", w którym patron muzeum pisał o tym, jak marzył, by zimą ułatwić sobie polowanie i szybko się przemieszczać, oraz jak to marzenie po raz pierwszy ziściło się w 1888 roku Cieklinie, gdzie dworski stelmach, postępując wedle instrukcji, wystrugał Stanisławowi Barabaszowi pierwsze narty. We wspomnieniach znalazł się także ich szczegółowy opis.

Konkurs zorganizowali wójt gminy Dębowiec Zbigniew Staniszewski oraz Muzeum Narciarstwa w Cieklinie im. Stanisława Barabasza.Uczestnikom imprezy poza humorem dopisały wyobraźnia i inwencja, zarówno w interpretacji tematu, jak i doborze techniki. Obok prac malarskich, rysunków kredkami oraz węglem pojawiły się także kolaże, do których materiałami były papier, słoma, wata, kulki styropianowe i kora drzew. Niektóre z prac ilustrowały wybrany przez organizatorów konkursu fragment o narciarskich próbach Stanisława Barabasza w Cieklinie, inne nawiązywały do prezentowanych w muzeum zdjęć z narciarskich wypraw Barabasza w Tatry na początku XX wieku. Współuczestnikami konkursu byli również rodzice, towarzyszący dzieciom podczas tej imprezy. W sobotę mogli się nieco więcej dowiedzieć o muzeum, planowanych wystawach, a podczas wspólnie przygotowywanego poczęstunku (czekał na dzieci, które oddały prace) porozmawiać o sprawach lokalnych. Jak przyznali, spodobał im się pomysł imprezy, która angażuje nie tylko dzieci, ale też ich mamy i ojców.Konkurs"Stanisław Barabasz. - Początki mego narciarstwa" w ramach projektu "Narciarstwo dawniej i dziś" zakończył się o godz. 13.

Wyniki poznamy w sobotę 18 grudnia 2010 r. o godzinie 10:00 na wernisażu wystawy pokonkursowej, który odbędzie się w Muzeum Narciarstwa w Cieklinie. Serdecznie zapraszamy!

KONTAKT: opiekun muzeum i konkursu Wiesław Czechowicz , tel. 13 479 19 19; kom. 729 14 30 79.


Galeria zdjęć (10)

Relacja z konkursu plastycznego Relacja z konkursu plastycznego Relacja z konkursu plastycznego Relacja z konkursu plastycznego Relacja z konkursu plastycznego Relacja z konkursu plastycznego Relacja z konkursu plastycznego Relacja z konkursu plastycznego Relacja z konkursu plastycznego Relacja z konkursu plastycznego


fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

Brak komentarzy

Najnowsze Wiadomości Kultura Sport 

STATSTYKA:

Jesteś naszym 7359060 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.

Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ