Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Wiadomosci W Mrukowej powstanie ośrodek Narciarski?


Autor: Marzena Miśkiewicz  Dział: sport Dodano: 2011-11-09 21:48 -+


W Mrukowej mógłby powstać ośrodek narciarski z prawdziwego zdarzenia. Jest atrakcyjny teren o bardzo dobrych warunkach narciarskich, koncepcja budowy, brakuje tylko inwestora

W Mrukowej powstanie ośrodek Narciarski?

Pomysł wybudowania wyciągu narciarskiego w Mrukowej na stokach góry Trzy Kopce zrodził się w 2001 roku. Z pomysłem budowy wyciągu związany był Andrzej Piękoś, a wytyczenia tras podjął się wraz z nim Tadeusz Wójcik. – Tamten projekt był o wiele prostszy i mniej nowoczesny niż obecny. Świat się zmienia i technika stosowana w narciarstwie również, dlatego trzeba iść za wymaganiami narciarzy – mówi Mariusz Sepioł, który brał udział w wytyczaniu obecnego przebiegu projektowanych tras narciarskich.

Dobre warunki

W lutym i marcu 2007 roku Tadeusz Wójcik, i Mariusz Sepioł – instruktorzy narciarscy w Międzyszkolnym Klubie Narciarskim w Jaśle wytyczyli nowe trasy narciarskie w Mrukowej. – Powstała koncepcja budowy ośrodka narciarskiego, który może być porównywany z uwagi na rozległość terenów, szerokość tras oraz ich względną różnicę wysokości do Jaworzyny Krynickiej – stwierdza M. Sepioł.

Dlaczego Mrukowa? Przede wszystkim jest tam sprzyjający mikroklimat, dostateczna ilość wody w potoku potrzebnej do naśnieżania stoku, położenie, dzięki któremu wiejące tam wiatry południowe nie powodują szybkiego wytapiania śniegu, dobra konsystencja śniegu i długie zaleganie. – Zima 2006/2007 była chyba jedną z najcieplejszych w ostatnich latach. Mimo skrajnie trudnych warunków pogodowych, ośrodek narciarski w Mrukowej mógłby w takiej zimie funkcjonować – prowadziłem wtedy odpowiednie obserwacje i pomiary porównawcze w terenie – zaznacza M. Sepioł.

Dodatkowym atutem umiejscowienia ośrodka w Mrukowej jest łatwy dojazd z Jasła, jak również drogi wojewódzkiej Gorlice – Dukla.

Teren, na którym zaplanowany jest ośrodek wymaga w znacznej części wylesienia. – Infrastruktura narciarska ma wpływ na otoczenie przyrodnicze, ale wierzę, że w Mrukowej można doskonale połączyć ideę dbania o przyrodę z projektowaną inwestycją – mówi M. Sepioł.

Ośrodek z prawdziwego zdarzenia

Koncepcja budowy ośrodka narciarskiego przewiduje powstanie sześciu tras narciarskich: główna 1500 m i różnicy poziomów 300 m, z wariantem o długości1684 m, rekreacyjna 1200 m, trudna 1000 m i 760 m oraz bardzo trudna i stroma 514 metrowa trasa dla najbardziej zaawansowanych narciarzy. Będą też trasy dla początkujących narciarzy, uczących się i dzieci, snowpark dla fanów snowboardu oraz nartostrada o długości około 2 km łącząca dolne stacje wyciągów. – Główna trasa będzie bardzo szeroka w granicach 70 metrów . Ponadto zaplanowana jest kolej krzesełkowa tzw. „kanapa” sześcioosobowa. Wyjazd na stok trwałby zaledwie siedem minut. Najbliższa taka jest w Białce Tatrzańskiej. Dodatkowo przewidziana jest kolej krzesełkowa czteroosobowa, wyciągi orczykowe – wylicza Mariusz Sepioł.

Szczegóły w numerze – strona 10

Marzena Miśkiewicz
Nowe Podkarpaciefb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

 ~ Kierowca 810: Z ośrodkiem narciarskim w Mrukowej tak będzie jak z zaporą w Kątach. Niby są koncepcje i plany a nawet był inwestor z Tarnowa ale Mrukowa chce mieć głos w decyzjach i udziały w zyskach ale nie w kosztach i nie przypadku wystąpienia strat. Co się czasem na tych obiektach zdarza. Tak że o ośrodku narciarskim w Mrukowej zapomnijcie.

Dodano: 2021-02-14 18:55:28 Odpowiedz

 ~ XXX: Jednym słowem CH*JOWA koncepcja

Dodano: 2012-01-26 19:08:07 Odpowiedz

 ~ Roberto: Szkoda tak piękne miejsce jak dolina szczawy i Trzy Kopce niszczyć dla kilku dni spędzonych na śniegu. Stawiając tam wyciągi wycinając lasy miejsce straci swój czar, a ma naprawdę niespotykany i to powinno być najcenniejsze czystym złotem Mrukowej i Jaworza. Nie niszczmy pięknych miejsc!! Nie lepiej zrobić takie coś na Buczniku...

Dodano: 2011-12-01 21:41:28 Odpowiedz

 ~ Biały: proszę się nie bać ekologów tylko przekonywać ich argumentami

Dodano: 2011-11-30 15:51:34 Odpowiedz

 ~ inari: Jak ekologi się dowiedzą to tak się zaniazdują na tych drzewach łańcuchami a strażacy z drabinami nie dojadą to będzje problem

Dodano: 2011-11-29 18:58:32 Odpowiedz

 ~ inari: Natura 2000 jak bruksela się zgodzi na wycinani drzew to coś z tego będzie

Dodano: 2011-11-29 18:45:59 Odpowiedz
Najnowsze Wiadomości Kultura Sport 

STATSTYKA:

Jesteś naszym 7358766 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.

Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ