Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Wiadomosci Wernisaż wystawy „Tradycja Wielkanocna - Święconka”


Autor: Marta Dvořák  Dział: kultura Dodano: 2011-04-20 20:46 -+


W sobotę 16 kwietnia o godz. 19 odbył się wernisaż naszej pierwszej tej wiosny wystawy: „Tradycja Świąteczna-Święconka”. Był on okazją do spotkania się z autorkami prac, które prezentujemy na tej świątecznej wystawie; a kilkanaście osób odwiedziło nasze muzeum

Wernisaż wystawy „Tradycja Wielkanocna - Święconka”

po raz pierwszy. Oczywiście nie obyło się bez poczęstunku i tradycyjnych kwiatów - pięknych róż, które artystkom wręczył wójt gminy Dębowiec.
„Tradycja Świąteczna - Święconka” to wystawa, na której można zobaczyć ponad 100 tradycyjnych pisanek i kraszanek wykonanych przez mieszkanki naszej gminy: Michalinę i Stanisławę Brej oraz Leokadię Czechowicz. Pisanki i kraszanki pani Michaliny mają wartość historyczną, zbiory prezentowane u nas pochodzą bowiem z ostatnich trzydziestu lat. Na pisankach każdej z artystek dostrzeżemy wzory, które w rodzinach w naszej okolicy znane są od pokoleń, ale znajdziemy wśród nich też i takie wzory, które powstawały pod wpływem chwilowej inspiracji.
A że kolorowe pisanki zawsze lepiej prezentują się w pięknie przystrojonym koszyku i na gustownie nakrytym świątecznym stole, namówiliśmy kolejne trzy panie z naszej gminy: Annę Jamborek, Stanisławę Kusz oraz Marię Szudy, aby zaprezentowały tworzone przez siebie od lat efektowne szydełkowe serwety, serwetki i bieżniki.
Gdyby ktoś nie zdążył zwiedzić naszej wielkanocnej wystawy przed Świętami, serdecznie zapraszamy także po Świętach. Wielkanocne pisanki i serwety z naszego regionu będzie można oglądać w naszym muzeum do końca maja.fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

Brak komentarzy

Najnowsze Wiadomości Kultura Sport 

STATSTYKA:

Jesteś naszym 7359179 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.

Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ