Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Wiadomosci Wernisaż wystawy „Ze Lwowa do Chamonix”


Autor: Marta Dvořák  Dział: kultura Dodano: 2012-11-14 13:50 -+


6 listopada 2012 roku w naszym muzeum odbył się wernisaż wystawy „Ze Lwowa do Chamonix” przygotowanej z okazji stulecia urodzin słynnego polskiego narciarza Tadeusza Wowkonowicza.

Wernisaż wystawy „Ze Lwowa do Chamonix”

Złożyły się na nią pamiątki osobiste po tym wybitnym zawodniku, jego korespondencja a także zdjęcia z bogatego prywatnego archiwum dokumentujące dzieje polskiego narciarstwa w latach 1940-1948. Archiwum to 1 grudnia 2011 roku przekazali naszemu muzeum spadkobiercy Tadeusza Wowkonowicza; wiele zdjęć i dokumentów można obejrzeć po raz pierwszy.
Kolorytu wystawie dodają gawęda Józefa Zubka, wieloletniego kolegi bohatera naszej wystawy oraz biograficzny film przygotowany przez Leona Raka.

Wernisaż, na który przyjechało około stu osób, w samo południe rozpoczęli Leon Rak i wójt gminy Dębowiec Zbigniew Staniszewski. Gośćmi specjalnymi byli mieszkający w Polsce krewni Tadeusza Wowkonowicza: Anna Bogucka-Jeleń z mężem Hubertem i synem Tomkiem oraz Maciej Bogucki . Odwiedzili nas także m.in.: alpejczyk, olimpijczyk, trener narciarstwa Jerzy Woyna-Orlewicz, biegaczka, trzykrotna uczestniczka olimpiad zimowych Stefania Biegunówna, dopisali zawodnicy działacze narciarscy, przyjechali prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała czy burmistrz Jedlicza Zbigniew Sanocki.

Niektórzy goście byli w naszym muzeum po raz pierwszy i z zainteresowaniem obejrzeli stałą ekspozycję. Kilku odwiedzających zresztą ją wzbogaciło. Leszek Krzeszowiak, wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego, przekazał fotografie z autografami Justyny Kowalczyk i Adama Małysza oraz duplikat złotego medalu olimpijskiego Wojciech Fortuny. Instruktor narciarstwa Grzegorz Matyfi podarował medale z mistrzostw Polski w konkurencjach klasycznych, Barabara Gąsienica-Józkowy – przedwojenne pocztówki o tematyce narciarskiej.

Otwarcie wystawy połączone było z III Sympozjum Naukowym „Turystyka i sporty zimowe w polskiej tradycji”, podczas którego mówiono nie tylko o historii narciarstwa, ale i o jego przyszłości, a nawet o planach zorganizowania w Polsce olimpiady zimowej. Szczegółowa relacja z sympozjum w artykule pt. III Sympozjum Naukowe w Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie.

Wystawa „Ze Lwowa do Chamonix” czynna będzie do 15 lutego 2013 roku. Zdjęcia z archiwum Tadeusza Wowkonowicza od stycznia 2013 roku będzie można także oglądać na naszej stronie internetowej.


Więcej zdjęć w fotorelacji ⇒


Galeria zdjęć (2)

Wernisaż wystawy „Ze Lwowa do Chamonix” Wernisaż wystawy „Ze Lwowa do Chamonix”


fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

Brak komentarzy

Najnowsze Wiadomości Kultura Sport 

STATSTYKA:

Jesteś naszym 7359224 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.

Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ