Narodowe Czytanie „Quo vadis” w jasielskim Parku Miejskim


Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Ciekawostki Narodowe Czytanie „Quo vadis” w jasielskim Parku Miejskim


Źródło: powiat.jaslo.pl  Dział: przeglad_mediow Dodano: 2016-09-06 12:37 -+


W piątek, 2 września, w Glorietce w Parku Miejskim samorządowcy i młodzież z jasielskich szkół czytali fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie „Quo vadis” w jasielskim Parku Miejskim

Wszystko za sprawą V edycji Narodowego Czytania- ogólnopolskiej akcji pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, do której włączyło się także Jasło. 

Za sprawą lektury powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis” zebrani w jasielskim Parku Miejskim mieszkańcy miasta przenieśli się na krótką chwilę do tętniącego życiem starożytnego Rzymu.

Stało się już tradycją, że na początku września Jasło, podczas Narodowego Czytania, które jest objęte Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej, zasiada do lektury dzieł najwybitniejszych polskich pisarzy. Akcja ta ma na celu nie tylko popularyzację czytelnictwa, ale również zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej. W swoich wystąpieniach Starosta Powiatu Jasielskiego i Burmistrz Miasta Jasła podkreślali, jak ważne w dzisiejszych czasach jest czytanie i promowanie literatury.

W bohaterów sienkiewiczowskiego „Quo vadis” wcielili się Starosta Powiatu Jasielskiego - Mariusz Sepioł, Burmistrz Miasta Jasła - Ryszard Pabian, Wiceburmistrz Miasta Jasła - Elwira Musiałowicz-Czech, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu - Anna Bialik, Przewodniczący Rady Miasta Jasła - Henryk Rak, Radna Rady Powiatu - Bożena Macek-Lubaś oraz Skarbnik Miasta Jasła - Jacek Borkowski.

Samorządowcy, odczytujący fragmenty powieści wraz z uczniami jasielskich szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych, przenieśli nas do starożytnego Rzymu za panowania cesarza Nerona. Do czasów wielkich uczt i wspaniałych igrzysk, ale również wielkich niesprawiedliwości i ludzkich nieszczęść. Staliśmy się świadkami prześladowań chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim oraz obserwatorami narodzin miłości między Ligią i Winicjuszem.

Sylwetkę pisarza Henryka Sienkiewicza wszystkim zebranym przybliżyła Anna Tyrpak, polonistka z Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle.

Po odczytaniu fragmentów utworu młodzież wzięła udział w konkursie wiedzy o „Quo vadis”, w którym nagrody ufundowali Starostwo Powiatowe w Jaśle i Urząd Miasta w Jaśle. Wolontariusze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle i Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle rozdawali cytaty z „Quo vadis” oraz zapraszali przechodniów do Parku Miejskiego, gdzie dużym zainteresowaniem cieszyły się rozmieszczone wśród zieleni tabliczki z fragmentami tekstu powieści. W przestrzeni miejskiej w ramach akcji „Starożytny Rzym w QR kodach” zostały umieszczone zakodowane cytaty z powieści opisujące Rzym, które można było rozszyfrować za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie. Mieszkańcy Jasła mogli też wziąć udział w wystawie „Sienkiewicz w zbiorach jaślan” i opieczętować swoje książki okolicznościową pieczęcią.

Tego dnia w Parku Miejskim licznie zgromadzili się uczniowie szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu, a przechodnie przystawali aby posłuchać fragmentów tej wspaniałej powieści.

Organizatorami Jasielskiego Narodowego Czytania byli: Starostwo Powiatowe w Jaśle, Urząd Miasta w Jaśle, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle oraz Jasielski Dom Kultury
w Jaśle.

Fragmenty powieści czytali uczniowie Gimnazjum nr 1 w Jaśle, Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, Zespołu Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle, I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle, Zespołu Szkół Usługowo-Spożywczych w Jaśle, Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle oraz Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle. Czytaj więcej⇒


#Narodowe #Czytanie #Jasło #Park #Miejski #Jasielskim #

fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

Brak komentarzySTATSTYKA:

Jesteś naszym 11611745 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 4 °C Prędkość wiatru: 6.9 km/h Kierunek wiatru: 348 °
Ciśnienie: 981 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.