Profilaktyka i teatr w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle


Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Ciekawostki Profilaktyka i teatr w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle


Źródło: MDK w Jaśle  Dział: przeglad_mediow Dodano: 2015-12-09 11:02 -+


1 grudnia, od 11 lat co roku, w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle odbywa się Przegląd Profilaktycznych Teatrów Uczniowskich Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych z Jasła i Powiatu Jasielskiego PROSCENKI 2015.

Profilaktyka i teatr w Młodzieżowym Domu Kultury w JaśleW tym roku w przeglądzie zaprezentowały się 4 grupy teatralne ze szkół: II Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bieździedzy i Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Jaśle.

Obejrzeliśmy 5 spektakli o treści profilaktycznej:

„Drugie oblicze” - grupa teatralna NIESFORNI z SLO STO w Jaśle, scenariusz Agnieszka Pilut, reżyseria Aleksandra Rzońca, opiekun grupy Agnieszka Kupczyk;

„Wieża Babel” – Kółko Teatralne ZSPiG w Bieździedzy, scenariusz Renata Stelmach-Rączka, reżyseria i opieka – R. Stelmach-Rączka i Renata Samborska;

„Nawet gdy jest się bardzo silnym” – grupa teatralna IDEA z II LO w Jaśle, scenariusz i reżyseria Anna Dzik i Klaudia Owczorz, opiekun grupy Bożena Krzyżak;

„Syn wraca z wojska” i „Czerwony Kapturek szuka księcia” – grupa teatralna „Pod skrzydłami anioła” z ZS nr 4 w Jaśle, reżyseria i opieka – s. Karina Pawłowska.

Jury w składzie: Jolanta Mercik – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaśle, Anna Zima – pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaśle, Lilianna Polak – psycholog kierownik działu terapeutycznego w Zakładzie Karnym w Jaśle oraz Małgorzata Piotrowska – nauczyciel teatru z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle podkreślało wysoki poziom tegorocznego przeglądu i aktualność poruszanych przez młodzież problemów dotyczących m.in. uzależnienia od hazardu, bezpiecznego korzystania z internetu oraz nieudanych i desperackich prób uzyskania akceptacji przez rówieśników.

Jury postanowiło przyznać I miejsce dla spektaklu „Syn wraca z wojska” w wykonaniu zespołu „Pod skrzydłami Anioła” – za wskazanie alternatywy konstruktywnego spędzania czasu; II miejsce dla Koła Teatralnego z ZSPiG w Bieździedzy za spektakl „Wieża Babel” traktujący m.in. o zagrożeniach związanych z zaburzeniami odżywiania i III miejsce dla Zespołu Teatralnego IDEA z II LO w Jaśle za spektakl „Nawet gdy jest się bardzo silnym”.

W drugiej części przeglądu miało miejsce wyjątkowe spotkanie z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Jaśle, będącymi pod opieką psychologów terapeutów. Przed zgromadzoną publicznością trzej osadzeni niezwykle szczerze opowiedzieli o swoich nałogach, które doprowadziły ich do skazania za przestępstwa. Spotkanie z osobami, które na własnym przykładzie opowiadały o zgubnych skutkach wszelkich nałogów (utrata wolności, rodziny, prawa jazdy, zszarganie opinii swojej i najbliższej rodziny) wywarło na zgromadzonych ogromne wrażenie. Jako organizatorzy przeglądu mamy nadzieję, że jego cele (promowanie zdrowego stylu życia i zapobieganie zagrożeniom, nauka podejmowania roztropnych decyzji, kształtowanie asertywności) zostały chociaż po części zrealizowane i młodzież odnajdzie alternatywę dla spędzania wolnego czasu, chociażby we wspólnej pracy nad kolejnymi przedstawieniami.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji PROSCENEK 2015. Dziękujemy za obecność pani wiceburmistrz Elwirze Musiałowicz-Czech. Urząd Miasta Jasła (w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii) oraz Starostwo Powiatowe w Jaśle ufundowali nagrody oraz upominki dla wszystkich uczestników.

Więcej zdjęć z przeglądu na facebookowym profilu MDK pod adresem www.facebook.com/mdkwjasle

MDK w Jaśle


#Młodzieżowym #Domu #Kultury #Jasło #Teatr #Powiat #

fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

Brak komentarzySTATSTYKA:

Jesteś naszym 11611429 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 4 °C Prędkość wiatru: 6.9 km/h Kierunek wiatru: 348 °
Ciśnienie: 981 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.