Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Ciekawostki 



Ratujmy Hutę Szkła w Jaśle!!!


 Dział: przeglad_mediow Dodano: 2012-11-20 20:17 -+


Zawsze doceniałem przeszłość, zdarzenia, które pozostawały w pamięci wielu pokoleń, o których opowiadano przy ciepłym kaflowym piecu, przy kamiennym garczku wypełnionym kwaśnym mlekiem, przy żniwach.

Ratujmy Hutę Szkła w Jaśle!!!

W takich to właśnie okolicznościach usłyszałem, jak to było na wojnie, jak brakowało jedzenia na tzw. przednówku, jak trzeba było do pracy przez 40 lat dojeżdżać rowerem grube kilometry….

Między takie opowieści można włożyć tę. Kto pamięta, że w Jaśle przed II wojną powstała huta szkła? Kilka dni temu przyszli do mnie byli pracownicy tej huty – starsi, zmęczeni życiem ludzie. Mimo wszystko, szczęśliwi, że mieli gdzie pracować, nadal pamiętający,, komunę” i niełatwe życie klasy robotniczej. Zadziwiające jest to, że oni dalej martwią się tym, co będzie z ,,ich hutą”, co będą robić obecni pracownicy, jeśli „prywaciarz” kupi ich zakład pracy i wybuduje kolejny market.

,,Dziś panie tam pracuje 300 ludzi, jutro mogą w jednej chwili wywieźć urządzenia, zamknąć produkcje.” – mówią.

„Nie damy rady jej obronić, bo prywatna, bo ludzie ,,nie stąd” chcą mieć działkę, a nie zakład pracy.”

Rynek, liberalizm, wolność. Te kluczowe pojęcia miały przynieść samą radość wszystkim ludziom, ale nie przyniosły. Coraz częściej słyszymy o kapitalizmie państwowym, o tym ,że inwestycje prowadzić będzie rząd, że nie rynek, ale minister ,,da ” pieniądze na to i owo. Może w takim razie rząd czy samorząd, zamiast głupiej promocji samych siebie, wysokich diet, drogich samochodów, beznadziejnych i bezprzedmiotowych konferencji, zechcieliby zrobić coś przeciwko skansenizacji Podkarpacia, Jasła.

Nie zamykajmy muzeów, nie niszczmy kultury, nie palmy bibliotek, nie zapominajmy o tym, co było.
Ale jednocześnie ratujmy na Boga miejsca pracy!

Że ekipie rządzącej żyje się lepiej, to wiemy – z ust samego premiera, ale co z resztą? Co z tymi ludźmi, którzy z dnia na dzień mogę stracić miejsce pracy w dobie kryzysu i bezrobocia w małych miasteczkach?

Państwo radni, burmistrzowie, kto może – ratujmy Hutę Szkła w Jaśle!

Bogdan Rzońca
bogdanrzonca.eu



fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

 ~ :-(: Niestety w Jaśle już pracy nie znajdziemy trzeba się wynosić do większego miasta a najlepiej zagranice i pytam za co mam kochać nasz kraj jak tu być patriotą? Ojczyzna to my więc pytam polityków czy są patriotami? chyba tylko tak mówią bo wypada tak

Dodano: 2012-11-20 23:23:27 Odpowiedz


STATSTYKA:

Jesteś naszym 7408177 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.

Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ