Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Ciekawostki Sztuka ogniem malowana


 Dział: przeglad_mediow Dodano: 2012-02-10 00:08 -+


Wystawę niezwykle interesujących prac dziewięciorga artystów z polsko - słowackiej grupy „Emalia” można oglądać w Muzeum Regionalnym w Jaśle.

Sztuka ogniem malowana

Wernisaż zorganizowany 3 lutego br. wieczorem, pomimo trzaskającego mrozu przyciągnął liczne grono miłośników sztuk plastycznych, którzy mieli okazję dowiedzieć się czym jest emalierstwo i skąd wśród jasielskich artystów zainteresowanie tą niepopularną w Polsce dziedziną twórczości.

Jak wyjaśniał Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, emalia to bardzo stara technologia zdobnicza, stosowana jeszcze w starożytności, a wywodząca się z Azji. Polega na pokryciu metalu specjalną zawiesiną z dodatkiem różnych substancji chemicznych (płynną lub o konsystencji pasty), a następnie wypaleniu w temperaturze około 800 stopni, dzięki czemu stopiona masa przywiera do metalu tworząc nieprzepuszczalną, szklistą warstwę. Szczyt popularności w Europie emalia osiągnęła w okresie średniowiecza. W tym czasie była tak ceniona, że zdobiono nią nawet insygnia koronne królów francuskich i niemieckich. Detale z emalii znajdują się też w koronie św. Stefana, króla Węgier. Ponowny rozkwit emalierstwa nastąpił w okresie secesji. Obecnie największym zainteresowaniem sztuka emalierska cieszy się w Czechach, na Węgrzech i na Słowacji, w Polsce natomiast jest praktycznie nieznana.

Na wystawie w jasielskim muzeum można obejrzeć kilkadziesiąt prac wykonanych różnymi technikami emalierskimi przez członków niedawno założonej polsko – słowackiej grupy „Emalia”, którą tworzą: Mikulaš Lovacký, Tibor Kopócs, Ingrid Kovacsova, Renata Trasovicová, Katarina Matinova ze Słowacji oraz Małgorzata Samborska, Jan Kukułka, Wiesław Czechowicz i Bogdan Samborski z Polski. Czytaj dalej ?fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

Brak komentarzySTATSTYKA:

Jesteś naszym 5797043 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.

Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ