„Dzieje Straży Pożarnej w Gminie Dębowiec” - wystawa kolekcji strażackiej Pawła Pierzowicza


Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Informacje Informacje  przydatne organizacje noclegi instytucje wydarzenia firmy„Dzieje Straży Pożarnej w Gminie Dębowiec” - wystawa kolekcji strażackiej Pawła Pierzowicza


Poleca: Wiesiek  Dział: Wydarzenia Dodano: 2023-04-27 21:32 -+


Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie oraz Paweł Pierzowicz zapraszają na wystawę kolekcji strażackiej pt. „Dzieje Straży Pożarnej w Gminie Dębowiec“.

„Dzieje Straży Pożarnej w Gminie Dębowiec” - wystawa kolekcji strażackiej Pawła Pierzowicza
Wydarzenie zakończyło się !

Data wydarzenia:
od 2023-05-04 godz. 19:30
do 2023-06-20

Miejsce:
Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie
Mapa - Beskid Niski i Pogórze Wstęp:
Wolny.

Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek 4 maja 2023 r. o godzinie 19:30

Paweł Pierzowicz
urodził się 1998 roku, mieszka w Dębowcu. Jest absolwentem Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle. Za przykładem swojego dziadka, ojca i wujka w wieku 16 lat wstąpił do miejscowej jednostki OSP. Jego przygoda z historią Ochotniczej Straży Pożarnej zaczęła się 7 lat temu. Na początku kolekcjonował modele samochodów strażackich. Później postanowił zagłębić się w historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębowcu. Udało mu się zgromadzić pokaźny zbiór. W swojej kolekcji posiada stare zdjęcia, mundury strażackie, hełmy, sikawki, sprzęt do gaszenia pożarów, kalendarze i plakaty oraz wiele dokumentów.

Kronika znaleziona u dziadka Jana Pierzowicza, która została wydana na 100-lecie OSP Dębowiec zainspirowała go do kontynuowania pisania kronik. Pierwszą kronikę opracował końcem 2017 roku. By zgromadzić jak najwięcej informacji, odwiedzał starszych druhów, słuchał ich wspomnień, szukał dokumentów. Najwięcej informacji przekazał mu wujek, Ludwik Biesiadzki, który wstąpił do straży w Dębowcu 15 maja 1943 roku. Przez wiele lat był prezesem, a następnie do końca życia pełnił funkcję gospodarza.

Na wystawie w Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie dodatkowo pokazał pamiątki związane z Ochotniczą Strażą Pożarną w Cieklinie. Zgromadził wiele medali, dokumentów i zdjęć, które udostępniły mu rodziny zasłużonych nieżyjących już druhów. Nie zabrakło informacji i fotografii dokumentujących pożar Cieklina z 20 maja 1970 r. podczas którego spłonęło 35 budynków.


Galeria zdjęć (1)

„Dzieje Straży Pożarnej w Gminie Dębowiec” - wystawa kolekcji strażackiej Pawła Pierzowicza

#Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie #Cieklin #Muzeum #Historia #Kultura #Paweł Pierzowicz #

fb


STATSTYKA:

Jesteś naszym 11391117 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 4 °C Prędkość wiatru: 6.9 km/h Kierunek wiatru: 348 °
Ciśnienie: 981 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.