imeon Genew - PLANETA MROKU I INNE HISTORIE FANTASTYCZNE / interaktywna wystawa malarstwa


Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Informacje Informacje  przydatne organizacje noclegi instytucje wydarzenia firmyimeon Genew - PLANETA MROKU I INNE HISTORIE FANTASTYCZNE / interaktywna wystawa malarstwa


Poleca: Wiesiek  Dział: Wydarzenia Dodano: 2024-06-09 13:28 -+


Zapraszamy do zwiedzania interaktywnej wystawy malarstwa, inspirowanego twórczością Stanisława Lema. Autorem obrazów i pomysłodawcą projektu jest Simeon Genew. Projekt łączy malarstwo i literaturę w spójne doświadczenie audiowizualne. Wernisaż dnia 13 czerwca 2024 r. o godzinie 18.00.

imeon Genew - PLANETA MROKU I INNE HISTORIE FANTASTYCZNE / interaktywna wystawa malarstwa
Wydarzenie zakończyło się !

Data wydarzenia:
od 2024-06-13 godz. 18:00
do 2024-07-04

Miejsce:
Kasztel w Szymbarku
Mapa - Beskid Niski i Pogórze Wstęp:
podczas wernisażu wstęp bezpłatny w innym terminie wg. cennika.

Wystawa składa się z 20 obrazów, zrealizowanych w technice akryl na płótnie. Każdy obraz opatrzony jest kodem QR, umieszczonym na tabliczce z tytułem.
Po zeskanowaniu kodu na urządzeniu odbiorcy odtwarzany jest plik audio – krótka forma prozatorska (ang. drabble), tematycznie związana z obrazem.
Autorem obrazów i pomysłodawcą projektu jest Simeon Genew.
Autor tekstu: Rafał Cywicki
Czyta Jan Wawrzyniec Tuźnik.
Muzyka: Daniel Birch (www.danielbirchmusic.com), Michael Brook, Solarflair i inni.
Mixing: Noemis

Nominalnym patronem wystawy i źródłem inspiracji przywołanym przez autora jest twórczość i wyobraźnia krakowskiego mistrza gatunku, Stanisława Lema, ale przywołanych w obrazach kontekstów jest o wiele więcej. Mechaniczno-architektoniczne formy – pojazdy czy urządzenia, unoszące się nad lub rozrzucone na powierzchni tytułowej Planety Mroku, stylistyką i techniką wykonania przywołują skojarzenia z plastyczną, komiksową i scenograficzną twórczością klasyka komiksu światowego, Jeana Girauda „Moebiusa”, a w ślad za tym – z komiksowymi opowieściami w stylu „space opera”, kultowymi animacjami jak choćby animowana antologia „Heavy Metal” czy arcydziełami kina science fiction. Pustynna planeta, nawiedzana przez tajemnicze, szybujące w niej konstrukcje, zimna poświata odległej gwiazdy i ciepły, oranżowy blask wydobywający się z pojazdów i urządzeń jako oznaka życia (lub przynajmniej funkcjonowania) – wszystko to składa się na specyficznie poetycki klimat cyklu Simeona Genewa.
Malarskie przestawienia zostają spójnie dopełnione nastrojowymi tekstami Rafała Cywickiego, które wzbogacają enigmatyczne obrazy o elementy, strzępy opowieści, bardziej sugerujące niż przywołujące konkretne zdarzenia, ale wystarczające do pobudzenia wyobraźni odbiorcy, zdolnej ożywić je, wypełnić choćby śladową akcją i wyświetlić na ich wewnętrznych, mentalnych ekranach.
Projekt „Planeta Mroku...” zarówno pod względem technologicznym, jak i merytorycznym, ma szanse stać się wydarzeniem artystycznym, jednoczącym różne typy odbioru i grupy odbiorców: integralne połączenie tradycyjnych form ekspozycji (prezentacja obrazów w galerii i papierowy katalog) z nowoczesnymi, cyfrowymi kanałami (prezentacje audiowizualne) zapewnia projektowi przedłużenie długości życia i rozszerzenie zasięgu. Projekt jest szczegółowo dopracowany technologicznie i oparty na wyraźnie zarysowanej, sugestywnej wizji artystycznej, która pozwoli uznać go za jedną z ciekawszych form uczczenia Lemowskiego jubileuszu, a zarazem wzbogacić tegoroczne życie kulturalne miasta (i nie tylko) o ze wszech miar interesującą, nowoczesną propozycję.
Dr hab. Wojciech Birek, prof. UR Uniwersytet Rzeszowski

O AUTORACH
Simeon Genew
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Wykładowca rysunku i kompozycji oraz malarstwa cyfrowego na uniwersytecie SWPS w Krakowie. Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego.
Graduate of the Faculty of Architecture, Cracow University of Technology. Lecturer in drawing, composition and digital painting. President of the Cracow Comic Society.
www.genew.pl

Rafał Cywicki
Projektant gier komputerowych (game designer) i gier planszowych. Magister socjologii z tytułem uzyskanym na UJ. Entuzjasta i pisarz literatury science fiction.
Computer game designer (game designer) and board games designer. Master of Sociology with a title from the Jagiellonian University. Science fiction enthusiast and writer.
stoslowfantastyki.com


#Kasztel w Szymbarku #Szymbark #Muzeum #Historia #Kultura #Rafał Cywicki #Simeon Genew

fb


STATSTYKA:

Jesteś naszym 11611805 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 4 °C Prędkość wiatru: 6.9 km/h Kierunek wiatru: 348 °
Ciśnienie: 981 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.