DZIELEC


Zaloguj się ›› Rejestracja Pomoc

Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Dla turysty Okolica 



DZIELEC


Autor: Marek Rolek  Dział: miejscowosci Dodano: 2011-09-06 22:11 -+


POŁOŻENIE DZIELCA.

Nazwa Dzielec pochodzi od ukształtowania topograficznego wioski.
Położona w malowniczej dolinie strumienia Bednarka. Od strony południowej Dzielec graniczy z Cieklinem i Bednarką, od strony wschodniej z Duląbką i Radością

DZIELEC

oraz Pagórkiem ze strony północnej. W przeszłości wioska Dzielec posiadała tych samych właścicieli co Cieklin.

OBIEKTY HISTORYCZNE DZIELCA.

W centrum miejscowości znajduje się kapliczka poświęcona Najświętszemu Sercu Jezusowemu, zbudowana z kamienia. Na cokole znajduje się napis: 1897 r. Obecnie otynkowana i pobielona. Nad kapliczką, w formie baldachimu na czterech drewnianych słupach, wzniesiono w niedługim czasie wieżyczkę, nakrytą czterospadowym dachem. W wieżyczce znajduje się niewielki dzwon. Biciem dzwonu informowano mieszkańców o niezwykłym lub nagłym wydarzeniu (pożar, zgon, modlitwa Anioł Pański). Każdy z mieszkańców miał wyznaczony dzień dzwonienia. Kapliczka ogrodzona jest drewnianym płotkiem, w otoczeniu starych lip.

Krzyż ufundowany przez dwóch sąsiadów na znak zawarcia zgody pomiędzy nimi, po sporach o ziemię. W 1966 roku Michał Świątek odnowił krzyż i na nim wyrył swoje nazwisko, imię i datę.

Drewniana szafkowa kapliczka zawieszona na lipie. W 1960 ufundowana przez Michała Królikowskiego jako podziękowanie za szczęśliwy powrót do domu rodzinnego ze Stanów Zjednoczonych.

Cmentarz choleryczny w Dzielecu z 1873 roku z pojedynczym krzyżem, umiejscowiony w pobliżu strumienia Bednarka. Kilka poprzednich krzyży drewnianych uległo naturalnemu zniszczeniu. Obecnie jest to krzyż metalowy.

Krzyż "za górą" postawiony przez rodzinę Budziaków po tragicznej śmierci Wojciecha Rolka. Z relacji mieszkańców wioski wiadomo, że do tragedii doszło podczas przejazdu przez rzekę Bednarkę w okolicach Radości, kiedy wezbrane wody porwały wóz. "Miejscowy nauczyciel wraz z końmi zdołał się wydostać z nurtu, natomiast Wojciech Rolek został porwany przez wodę i zatopiony."

Według relacji najstarszych mieszkańców, w wiosce Dzielec znajdowały się stawy i tartak wodny. Pozostałością po stawach jest charakterystyczny, płaski teren, sztuczny kanał wodny i wał ziemny, ciągnący się od głównej drogi aż do brzegów strumienia Bednarka.

W Dzielcu znajduje się budynek starej Szkoły Podstawowej, zamkniętej w czerwcu 2001 roku. Pierwsze lekcje odbyły się w roku szkolnym 1911/12. Posadę nauczyciela objął absolwent kolegium nauczycielskiego w Krakowie Stanisław August Januszewski. Do szkoły uczęszczało wtedy 109 uczniów! (podczas ostatniego roku działalności szkoły było ich zaledwie 13). W archiwach Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Dębowcu, znajduje się Kronika Szkoły, prowadzona od momentu powstania do końca działalności szkoły. Stanowi cenne źródło dotyczące historii Szkoły Podstawowej. W swych początkowych zapiskach, Kronika Szkoły zawiera także informacje o klimacie, mieszkańcach, sposobie budowania domów, przesądach i obyczajach oraz powodach skłaniających gminę do budowy szkoły w Dzielcu. W posiadaniu obecnego Sołtysa wioski Dzielec jest Księga Uchwał Rady Gminy w Dzielecu prowadzona od 1899 roku. Od wiosny 2006 roku budynek nieistniejącej Szkoły Podstawowej po pobieżnym odnowieniu jest siedzibą Koła Gospodyń Wiejskich w Dzielcu i służy wszystkim mieszkańcom wioski.

Od maja 1953 roku w wiosce Dzielec istnieje Ochotnicza Straż Pożarna. Stara, drewniana remiza została rozebrana w 2005 roku. Nowa remiza znajduje się obecnie w gruntownie odremontowanym budynku gospodarczym dawnej Szkoły Podstawowej. W lipcu 2006 nastąpiło uroczyste otwarcie nowej remizy oraz przekazanie kluczyków do wozu strażackiego. W centrum wioski, obok budynku, w którym obecnie mieści się sklep spożywczy i sala, na ściętym drzewie znajduje się gniazdo bocianów. Pierwsze bociany pojawiły się w 2000 roku.

Na ostatnim zdjęciu najstarsi mieszkańcy wioski, od lewej: Janina Świątek, Melania Łaska, Tomasz Papierniak, Czesława Papierniak, Alfreda Rolek.]

Tekst i fotografie: Marek Rolek

Literatura:
Bata Artur: Jasło i okolice, Krosno 1996. Garbacik Józef (red): Studia z dziejów Jasła i powiatu jasielskiego, Kraków 1964.
Guzik Jacek, Proska Mieczysław: Powiat Jasielski, Krosno 2000.
Iskrzycka Grażyna: Historia Parafii Cieklin w latach 1945 - 2000, Kraków 2002. (praca magisterska)
Leosz Czesław: Ochotnicze Straże Pożarne w gminie Dębowiec i okolicy, Dębowiec 1998.
Lisowicz Wiesław: Kapliczki i krzyże w parafii Cieklin na tle historyczno-religijnym dziejów regionu, Rzeszów 2001. (praca magisterska)
Mendelowski Stanisław (red.): W Gminie Dębowiec, Krosno 200?.
Michalik Janusz: Jasło i okolice, Krosno 2002.
Sarna Władysław Ks.: Opis powiatu jasielskiego, Jasło 1908.
Skarbowska Agnieszka, Warta Marta: Ostatnia taka szkoła, "Super Nowości", 01.04 2001.


Galeria zdjęć (7)

DZIELEC DZIELEC DZIELEC DZIELEC DZIELEC DZIELEC DZIELEC

#Dzielec #Radość #Pagórek

fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

 ~ stanislaw: tereny te sa bardzo piekne ,piekne krajobrazy ,slynna Cieklinka na kturej bylem.polecam wszystich do zwiedzania tych terenow-

Dodano: 2014-03-31 17:19:04 Odpowiedz


STATSTYKA:

Jesteś naszym 10875118 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 4 °C Prędkość wiatru: 6.9 km/h Kierunek wiatru: 348 °
Ciśnienie: 981 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.