Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Wiadomosci „Do kościoła w Cieklinie wrócili kosynierzy”


Autor: Włodzimierz Rzońca  Dział: wiadomosci Dodano: 2011-04-18 20:16 -+


Jak wynika z zapisów historycznych historia kosynierów w Cieklinie sięga XIX wieku. Wtedy to bowiem Proboszcz kościoła w Cieklinie ks. Jan Dyszyński stworzył oddział chłopski, który w 1846 r. skutecznie odparł napad bandytów na dwór szlachecki i plebanię.

„Do kościoła w Cieklinie wrócili kosynierzy”

Oddział ten był uzbrojony w kosy osadzone na sztorc. Jest to okres zaboru austriackiego, gdzie sukmana, czapka krakowska i szarfa biało- czerwona to symbole polskości. Następna wzmianka o udziale kosynierów przy poświęceniu krzyża na Ostrej Górce pochodzi z 1918 roku.
W latach siedemdziesiątych oddział kosynierów, który do tej pory trzymał honorową straż przy grobie Chrystusa i uświetniał uroczystości kościelne zaprzestał działać i istnieć. W jego miejsce honorową straż przy grobie Chrystusa objęli strażacy, którzy się też chlubią ponad stuletnią działalnością na rzecz miejscowości i parafii Cieklin.

W czerwcu 2010 roku z inicjatywy rodaka z Cieklina Włodzimierza Rzońcy rozpoczęła się misja reaktywowania oddziału kosynierów w Cieklinie. Mimo, że Włodzimierz Rzońca nie mieszka już w Cieklinie, ciągle wspomina okres, kiedy w jego domu rodzinnym usytuowanym blisko kościoła od Wielkiego Piątku do Niedzieli Wielkanocnej stacjonowali kosynierzy i miał przed oczyma jak pięknie wyglądały uroczystości kościelne z ich udziałem. Po akceptacji pomysłu przez ks. Dziekana Franciszka Motyki przystąpiono do tworzenia Stowarzyszenia Kosynierów Parafii Cieklin. Po kilku zebraniach ogólnych do Stowarzyszenia zapisało się 61 osób. Został wybrany zarząd Stowarzyszenia, którego Prezesem został Pan Krzysztof Staniszewski , Cieklin 342. Opracowano i zatwierdzono Statut Stowarzyszenia, a w dniu 15 grudnia 2010 r. Stowarzyszenie Kosynierów Parafii Cieklin zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS:0000373297.Stowarzyszenie posiada numer Regon, Numer Identyfikacji Podatkowej oraz konto w Banku PKO SA, Oddział w Jaśle. W okresie od stycznia br. rozpoczęto organizować akcje pozyskania funduszy na ubiór i wyposażenie kosynierów. Rozprowadzano zdjęcia obrazów w ołtarzu głównym kościoła w Cieklinie, jako cegiełki, zwrócono się o wsparcie finansowe do osób z parafii Cieklin, a przebywających w USA oraz w innych miejscowościach Polski, do sponsorów. Akcje te przyniosły dochód w kwocie ok. 6.000 zł. Część ubioru sfinansował Urząd Gminy w Dębowcu zakupując 9 sukman krakowskich. Urząd Starosty Powiatowego w Jaśle odpowiedział negatywnie na pismo o pomoc i wsparcie Stowarzyszenia. Obecnie wyposażonych jest w sukmany, spodnie, buty, czapki krakuski, szarfy i kosy osadzone na sztorc 10 kosynierów oraz dowódca. Oddział liczy 21 kosynierów lecz 10 nie posiada żadnego ubioru za wyjątkiem kos oraz niebieskich spodni. Zgodnie ze statutem stowarzyszenia oddział kosynierów będzie brał udział w uroczystościach kościelnych : trzymając honorową straż przy grobie Chrystusa w okresie wielkanocnym wspólnie ze strażą pożarną, asystując w czasie święta Bożego Ciała, parafialnego odpustu, dożynek jak również w uroczystościach gminnych i powiatowych z okazji 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada i onych. Potrzeba do tego dodatkowych środków pieniężnych na kompletne umundurowanie 10 kosynierów i statutową działalność stowarzyszenia.W dniu dzisiejszym - 17 kwietnia 2011 r. w czasie uroczystej mszy świętej wprowadzono do kościoła kosynierów. Poświęcenia ubioru i wyposażenia dokonał ks. Dziekan Franciszek Motyka.fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

Brak komentarzy

Najnowsze Wiadomości Kultura Sport 

STATSTYKA:

Jesteś naszym 7407393 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.

Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ