Świat dziecięcy w rysunku i grafice Marii Gabryel-Rużyckiej


Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Informacje Informacje  przydatne organizacje noclegi instytucje wydarzenia firmyŚwiat dziecięcy w rysunku i grafice Marii Gabryel-Rużyckiej


Poleca: Wiesiek  Dział: Wydarzenia Dodano: 2024-04-24 09:39 -+


Już od czwartku 25 kwietnia w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach będzie prezentowana wystawa rysunku i grafiki Marii Gabryel-Rużyckiej. Serdecznie zapraszamy.

Świat dziecięcy w rysunku i grafice Marii Gabryel-Rużyckiej
Wydarzenie zakończyło się !

Data wydarzenia:
od 2024-04-25
do 2024-06-23

Miejsce:
Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach
Mapa - Beskid Niski i Pogórze Wstęp:
wstęp wg. cennika.

Maria Gabryel-Rużycka (1905-1961) urodzona we Lwowie. W latach 1925-29 studiowała na Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie (pod kierunkiem Józefa Mehoffera, Felicjana Szczęsnego Kowarskiego i Jana Wojnarskiego), następnie rozpoczęła studia graficzne w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni Władysława Skoczylasa. Brała udział w I Międzynarodowej Wystawie Drzeworytu zorganizowanej w Instytucie Propagandy i Sztuki. Prace swoje wystawiała w Hamburgu i Florencji. W 1936 reprezentowała Polskę na XI Olimpiadzie Sztuki w Berlinie. W latach 1936-37 jako stypendystka Rządu przebywała w Paryżu doskonaląc swój warsztat malarski i graficzny w pracowni prof. Józefa Pankiewicza. Uczestniczyła w wystawach w Chicago oraz we Francji. Pół roku przebywała w Kanadzie. Wojna przerwała jej błyskotliwą karierę artystyczną. Zmuszona była ukrywać się w czasie okupacji. W 1945 roku osiedliła się na stałe w Gorlicach, gdzie założyła rodzinę. Trudne warunki rodzinne, brak materiałów do pracy spowodowały przerwę w pracy twórczej, jednakże w latach 1948-49 artystka wznowiła działalność wystawienniczą prezentując swój dorobek m.in. w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, Waszyngton), a także wzięła udział w wystawie osiągnięć sztuki polskiej w Szanghaju i Pekinie w Chinach. Od 1937 roku Maria Gabryel-Rużycka była członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Pozostawiła po sobie wiele prac graficznych i malarskich poświęconych Ziemi Gorlickiej, jak chociażby cykle graficzne „Gorlice”, „Biecz” oraz obrazy olejne, przeważnie portrety i pejzaże. Wiele prac znajduje się w tekach: Teka kanadyjska (1941, nie ukończona), Zburzona Warszawa (1948), Dzieci koreańskie (1953), Biecz w drzeworytach (1956), Impresje bułgarskie (1957), Ziemia gorlicka (1958). Zmarła 14 lipca 1961 r. w Krakowie, pochowana została na cmentarzu w Gorlicach. Po śmierci jej prace były wystawiane w Warszawie, Zakopanem, Tarnowie i Gorlicach.
Wystawa prac Marii Gabryel – Rużyckiej jest kolejną prezentacją w Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów”, przywołującą artystki zazwyczaj przyporządkowane do socrealistycznego okresu w historii sztuki polskiej. Tym razem prezentowany jest wąski wybór prac ze zbiorów Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, poświęcony tematyce portretu dziecięcego. Na ekspozycję składają się wybrane szkice i grafiki m.in. z teki: Zburzona Warszawa (1948), Dzieci koreańskie (1953).
Tegoroczna wystawa jest jednocześnie zapowiedzią pełnej ekspozycji kolekcji Marii Gabryel – Rużyckiej ze zbiorów Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, planowanej w 120 rocznicę urodzin artystki, przepadającą w 2025 roku.
Uroczysty finisaż wystawy z udziałem rodziny artystki planowany jest na czerwiec 2024r.

Patroni Medialni: Muzeon.pl, Halo Gorlice, Gorlice.24


#Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach #Gorlice #Muzeum #Historia #Kultura

fb


STATSTYKA:

Jesteś naszym 11612636 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 4 °C Prędkość wiatru: 6.9 km/h Kierunek wiatru: 348 °
Ciśnienie: 981 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.