Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Informacje Informacje  przydatne organizacje noclegi instytucje wydarzenia firmyAFRYKAŃSKIE PODRÓŻE


Poleca: Wiesiek  Dział: Wydarzenia Dodano: 2019-03-26 02:04 -+


Muzeum Podkarpackie w Krośnie w okresie od marca do maja br. prezentuje wystawę fotograficzną Łukasza Grudysza i Stanisława Materniaka „Afrykańskie podróże”.

AFRYKAŃSKIE PODRÓŻE
Wydarzenie zakończyło się !

Data wydarzenia:
od 2019-03-27 godz. 17:00
do 2019-05-31

Miejsce:
Muzeum Podkarpackie w Krośnie
Mapa - Beskid Niski i Pogórze Wstęp:
Brak informacji.

Przedstawione na ekspozycji fotografie pochodzą z wyjazdów autorów do Afryki, podczas których powstały cykle kulturowe i przyrodnicze o dużej wartości artystycznej. Wielkoformatowe prace prezentowane są w tonacji czarno-białej i kolorowej.

Zapraszamy na Spotkanie Muzealne
z Łukaszem Grudyszem i Stanisławem Materniakiem
27 marca (środa) 2019 r., godz. 17.00
Pałac Biskupi, ul. Piłsudskiego 16

Łukasz Grudysz – krośnianin, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku Wydziału Kultury Krajów Karpackich. Jest filmowcem, artystą fotografikiem, fotografem, fascynatem kultury karpackiej i podróżnikiem. Był dokumentalistą wypraw do krajów Europy, Afryki, Bliskiego Wschodu, m.in. Chin, Iraku, Kazachstanu, Kirgistanu, Mongolii, Tadżykistanu, Uzbekistanu i Rosji. Realizuje cykle fotografii, filmy dokumentalne oraz opracowania multimedialne.
Jest autorem wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą. Bierze aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych. Został przyjęty w poczet członków rzeczywistych Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Jest również członkiem Fotoklubu RCKP w Krośnie.
Prace przedstawione na wystawie zostały wykonane w tonacji czarno-białej w 2016 r. w trakcie pobytu autora w Sierra Leone. To niewielkie i mało znane państwo afrykańskie nazwane zostało przez Portugalczyków „Lwimi Górami”. Ponad 60% mieszkańców tego kraju żyje poniżej granicy ubóstwa.
Zachodnie wybrzeże środkowej Afryki, Sierra Leone, Gwinea, Wybrzeże Kości Słoniowej i Liberia to kraje kojarzące się jednoznacznie z wojną, ludobójstwem, handlem niewolnikami i z wydobywaniem diamentów. Autor z kamerą i aparatem fotograficznym dotarł do salezjańskiego Don Bosco Fambul w slumsach Freetown i kraju „Lwich Gór”. Poznał piękne, mądre i gorzkie przysłowie Kiedy ryby płaczą – nie widać łez.
Bardzo wymowne i poruszające są czarno-białe poziome ujęcia dzieci z Sierra Leone patrzących oczyma dorosłego człowieka. Autor marzy aby na jego fotografiach widz mógł zobaczyć Łzy ryb z Lwich Gór.

Stanisław Materniak – krośnianin, absolwent Politechniki Warszawskiej Wydziału Inżynierii Lądowej. Wieloletni Prezes Krośnieńskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego, obecnie na emeryturze. Jest pasjonatem podróży, miłośnikiem historii i sztuki, fotografem, który dokumentuje świat w cyklu fotograficznym „Ziemia – planeta ludzi”. W ramach tej działalności powstały unikalne fotografie z wypraw, między innymi: „Ziemia Święta”, „Europa, Europa”, „Chiny”, „Święta Góra Atos”, „Etiopia”, „Borneo-Sumatra”, „Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych”, „Wenezuela”, „Brazylia”, „Alaska”, „Namibia i Botswana”, „Republika Południowej Afryki – Lesoto”, „Azja Środkowa – Jedwabny Szlak”.
Jest autorem wystaw indywidualnych i wielu prezentacji zbiorowych w Polsce, Słowacji i na Litwie. Należy do Fotoklubu RCKP w Krośnie.
Prezentowane na wystawie fotografie wykonane zostały w tonacji kolorowej. Pochodzą z wyjazdu na południe kontynentu afrykańskiego, który miał miejsce od lipca do września 2010 r. Trasa wyprawy przebiegała przez RPA – Namibię – Botswanę – Zimbabwe – Suazi – Lesoto. Podróż rozpoczęła i zakończyła się w Kapsztadzie.
W Republice Południowej Afryki autor odwiedził Park Narodowy Krugera, gdzie fotografował „Wielką Piątkę Afryki” (lew, lampart, bawół, nosorożec i słoń). W Namibi podróżował przez Kanion Rzeki Ryb, jeden z największych wąwozów na świecie o długości 160 km. Natomiast w Botswanie wykonał zdjęcia Pustyni Kalahari oraz Parku Narodowego Chobe, gdzie spotkał jedno z największych skupisk słoni na świecie.
Dużą uwagę zwracają kadry i zbliżenia, na których autor ukazał surowość i piękno krajobrazu afrykańskiego skontrastowane z subtelnością wykonanych zdjęć portretowych. Ważną rolę w prezentowanych pracach odgrywała zmienność światła i barw.

Kurator wystawy – Robert Kubit
Skład, opracowanie graficzne – Julia Komornickafb


STATSTYKA:

Jesteś naszym 5628674 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.

stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ