Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Informacje Informacje  przydatne organizacje noclegi instytucje wydarzenia firmyANNA SROCZANKA - WYSTAWA GRAFIKI / Kasztel w Szymbarku


Poleca: Wiesiek  Dział: Wydarzenia Dodano: 2023-09-17 11:28 -+


Zapraszamy serdecznie na wernisaż grafiki ANNY SROCZANKI, do foyer Kasztelu w Szymbarku, dnia 15 września (piątek) o godzinie 18.00.

ANNA SROCZANKA - WYSTAWA GRAFIKI / Kasztel w Szymbarku
Wydarzenie zakończyło się !

Data wydarzenia:
od 2023-09-15 godz. 18:00
do 2023-10-11

Miejsce:
Kasztel w Szymbarku
Mapa - Beskid Niski i Pogórze Wstęp:
Brak informacji.

Anna Sroczanka urodziła się 4 kwietnia 1914 r. w Libuszy. W tych stronach ukończyła szkołę powszechną i Seminarium Nauczycielskie. W 1935 r. podjęła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kształciła się w pracowniach profesorów: Jarockiego, Sichulskiego, Dunikowskiego, Filipkiewicza, Mehoffera i Srzednickiego.

Wybuch II wojny światowej przerwał studia. Powróciła w rodzinne strony i tutaj starała się odnaleźć swoje miejsce. Nie bała się pracy fizycznej, pracy na roli, a także zaangażowania w tajne nauczanie wiejskich dzieci.

Po zakończeniu wojny, w roku 1945, postanowiła kontynuować studia w Krakowie, jednocześnie pracując jako nauczycielka w szkole podstawowej. Studia ukończyła w 1946 r. w pracowni profesora Weissa. W roku 1948 po przedstawieniu swoich dotychczasowych prac została przyjęta do Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie. W roku 1955 po zdaniu egzaminu uzyskała dyplom artysty malarza na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W 1956 r. przeprowadziła się do Bydgoszczy i ze środowiskiem tym związana była przez wszystkie pozostałe lata życia. Zmarła 20 grudnia 1991 r.

Jak sama pisała: „… poświęciłam się wyłącznie pracy twórczej, rezygnując z pracy zawodowej. W owych czasach utrzymanie się z pracy twórczej było możliwe tylko przy wielu wyrzeczeniach i życiu w warunkach skrajnej oszczędności, toteż podjęłam się prowadzenia przez kilka lat Małego Salonu Sztuki w Bydgoszczy. W 1974 roku wyróżniono mnie odznaką Zasłużony Działacz Kultury….
…Uprawiam malarstwo i grafikę, gdyż obie te dyscypliny dają mi dopiero możliwość lepszego wypowiedzenia się. Interesuje mnie człowiek i jego problemy ujmowane w kompozycje i cykle. Lubię także pejzaże, bo one są dla mnie kontynuacją obcowania z przyrodą.” (Od artystki - do katalogu wystawy, BWA Bydgoszcz, 1988)

Anna Sroczanka była autorką ok. 30. wystaw indywidualnych, uczestniczyła w licznych wystawach środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Bieczu, Bydgoszczy, Grudziądzu, Krośnie, Rzeszowie, Toruniu, Koszalinie, na Majdanku oraz w kolekcjach prywatnych.

Opracowała: Anna Piotrowska - siostrzenica Artystki


TAGI: Kasztel w Szymbarku Szymbark Muzeum Historia Kultura Anna Sroczanka

fb


STATSTYKA:

Jesteś naszym 10452349 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 0 °C Prędkość wiatru: 0 km/h Kierunek wiatru: 0 °
Ciśnienie: 0 hPa Wilgotność powietrza: 0 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ