Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Informacje Informacje  przydatne organizacje noclegi instytucje wydarzenia firmyGaleria JDK: wystawa prac Stanisława Jerzego Bryndala


Poleca: Wiesiek  Dział: Wydarzenia Dodano: 2020-06-07 23:07 -+


Jasielski Dom Kultury zaprasza do obejrzenia wystawy rzeźby Stanisława Jerzego Bryndala. Ekspozycja w postaci filmu jest do obejrzenia na stronie www.jdkjaslo.pl, facebooku oraz kanale youtube.com. Zapraszamy!!!

Galeria JDK: wystawa prac Stanisława Jerzego Bryndala
Wydarzenie zakończyło się !

Data wydarzenia:
od 2020-04-10
do 2020-06-30

Miejsce:
Jasielski Dom Kultury
Mapa - Beskid Niski i Pogórze Wstęp:
Wolny.

Urodził się w 1957 roku. Tak jak ojciec, ukończył Szkołę Kenara w Zakopanem, czyli Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara. Wówczas w szkole uczyli tacy mistrzowie, jak Antoni Rząsa czy Władysław Hasior. Wielu absolwentów tego liceum było później absolwentami Akademii Sztuk pięknych w Warszawie. Po ukończeniu szkoły Stanisław Bryndal wrócił do Ołpin. Przez rok pracował nad stacjami drogi krzyżowej dla parafii w Złotej, w której było już wiele prac rzeźbiarskich jego ojca. Następnie dostał się na Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiował rzeźbę u prof. Gustawa Zemły. Dyplom wykonał w pracowni prof. Zofii Demkowskiej. Po studiach wrócił do rodzinnych Ołpin. by znowu po roku wyjechać do Warszawy. W latach 1983-1986 pracował jako asystent profesora Jana Kucza na Wydziale Rzeźby Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po śmierci ojca wrócił na stałe do Ołpin.

Chociaż swoje prace – obrazy, rzeźby, odlewy wystawiał w wielu miejscach Polski i Europy, był człowiekiem niezwykle skromnym, który stronił od „wielkiego świata”. Był „człowiekiem natury”, cenił sobie spokój wsi i bliskość przyrody. Mieszkał w starym, drewnianym domu, wokół którego ustawiał wiele rzeźb aniołów i świętych, wiele figurek ptaszków i innych zwierząt wyrzeźbionych w drewnie lub też wykonanych techniką metaloplastyki. Jak mawiał: „natura jest moją akademią sztuki”. Kontakt z przyrodą był dla niego bardzo ważny, to z niej czerpał inspiracje do swojej twórczości.

„….Od dziecka byłem wrażliwy na świat otaczającej mnie przyrody. Myślę nawet, że właśnie z tej wrażliwości zrodziły się we mnie zainteresowania artystyczne. Zwracał mi na to uwagę także mój ojciec.”….

Artysta wykonywał wiele rzeźb sakralnych /na zamówienie/, jednak jego ulubioną formą była mała forma rzeźbiarska. Tworzył niezwykłe 2-3 cm odlewy, w srebrze i innych metalach. Te miniaturowe dzieła świadczą o niezwykłej wrażliwości i wyobraźni autora. Poszukiwał również tworzywa, które byłoby bliskie człowiekowi, bliskie naturze. Często inspiracją stawał się konar drzewa o niezwykłym kształcie, czy rozłupana deska. Wiele prac powstało w technice łupanej. Przypadkowa praca z mokrym drewnem dębowym sprawiła, że artysta zaczął wykorzystywać w swych pracach naturalną formę i fakturę materiału. Często używanym materiałem był również drut, z którego powstawały piękne, ażurowe rzeźby.

Stanisław Bryndal był też znakomitym akwarelistą. Jego delikatne i niezwykle barwne akwarele również inspirowane były naturą i otaczającym go światem. Tak mówił o swoim miejscu na ziemi: ….”mam tu swój las, ogród i kwiaty. Mam swoje ule i staw z rybami. Słucham śpiewu ptaków i głosów przyrody. To dla mnie najważniejsza i największa nagroda”.

Artysta zmarł 15 stycznia 2017 roku w Ołpinach.

Prace Stanisława Bryndala pochodzą z kolekcji ks. Jarosława Depczyńskiego.Anna Brożyna


≡VIDEO≡


fb


STATSTYKA:

Jesteś naszym 5826424 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.

stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ