Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Informacje Informacje  przydatne organizacje noclegi instytucje wydarzenia firmyGALICYJSKIE TARGOWISKO INSTRUMENTÓW / KASZTEL W SZYMBARKU


Poleca: Wiesiek  Dział: Wydarzenia Dodano: 2022-05-24 21:58 -+


Galicyjskie Targowisko Instrumentów to nowe zdarzenie poświęcone sztuce tworzenia instrumentów muzycznych, muzykowaniu i tańcom. To święto łączące miłośników wielobarwnego świata muzyki.

GALICYJSKIE TARGOWISKO INSTRUMENTÓW / KASZTEL W SZYMBARKU
Wydarzenie zakończyło się !

Data wydarzenia:
2022-05-28 godz. 11:00-22:00


Miejsce:
Kasztel w Szymbarku
Mapa - Beskid Niski i Pogórze Wstęp:
Wolny.

IDEA
Targowisko Instrumentów to autorska formuła wielowymiarowych zdarzeń, których celem jest prezentacja i promocja sztuki tworzenia instrumentów muzycznych.
Targowiska odwołują się do specyfiki targów, jarmarków, jako czasu i miejsca na prezentację własnej wytwórczości, handel, wymianę, inspirację, nawiązywanie relacji i sieci współpracy.
Istotą Targowiska jest spotkanie - budowanie więzi poprzez bezpośredni kontakt, rozmowę, współdziałanie i umożliwienie doświadczenia twórczego działania w relacji mistrz - uczeń. Dopełnieniem zdarzeń Targowiska są też otwarte pracownie instrumentów, w których mistrzowie wprowadzają w specyfikę swojego rzemiosła i wprowadzają w swoją codzienność.
Targowiska to nie tylko targ. To także różnorodne zdarzenia towarzyszące artystyczne i edukacyjne: prezentacje, debaty, warsztaty i nieformalne spotkania. Targowiska to także wzmacniający czas świętowania - karnawał i zabawa wyrażająca się we wspólnym i spontanicznym muzykowaniu, śpiewaniu i tańczeniu.
Na Targowiskach spotykają się też osoby reperujące instrumenty, stroiciele, kolekcjonerzy, muzykanci, badacze, muzykolodzy, muzealnicy z Polski, Europy i całego świata. Prezentują instrumenty: tradycyjne, lutnicze, historyczne, rekonstruowane, a także autorskie.

GALICYJSKIE TARGOWISKO INSTRUMENTÓW – SZYMBARK 2022
Warsztaty wędrujące (16.05–10.06.2022)
Oferujemy warsztaty adresowane do uczniów szkół muzycznych i uczestników zajęć w domach kultury. Ich celem jest przedstawienie bogactwa lokalnych tradycji kultury muzycznej. Warsztaty są prowadzone przez specjalistów w swoich dziedzinach, w następujących zakresach:
warsztaty muzyczne – doświadczenie muzykowania w oparciu o melodie lokalne
warsztaty taneczne – praktyczne przyswojenie figur wybranych tańców z regionu
warsztaty wytwórcze – samodzielne wykonanie prostych instrumentów muzycznych
prezentacje tematyczne – zapoznanie z tradycjami muzycznymi Polski i regionu.

Galicyjskie Targowisko Instrumentów (28.05.2022: 11.00–22.00)
Na terenie Kasztelu w Szymbarku organizujemy Galicyjskie Targowisko Instrumentów. Odbiorcami wydarzenia będą uczestnicy w/w warsztatów, zachęceni przez nich znajomi i osoby zainteresowane obecnością na Targowisku za sprawą promocji w mediach lokalnych i krajowych. W ramach Targowiska przewidziane są:

1. WYSTAWA TWÓRCÓW INSTRUMENTÓW - oficyna dworska
Twórcy instrumentów z okolicy oraz z bliższych i dalszych regionów zaprezentują cuda i cudeńka ze swoich pracowni - instrumenty tradycyjne i lutnicze, historyczne i współczesne, rekonstruowane i autorskie, spod dłuta i drukarki 3D. O brzmieniach zadziwiających, zachwycających i koncertowych. Będzie można napatrzeć się, nasłuchać, instrument dotknąć, a twórcę o szczegóły wypytać. Na targu prezentowane będą nie tylko instrumenty znane, ale też te nieopisane jeszcze przez muzykologów. Czas na odkrycia i bogactwo brzmień!

2. PREZENTACJE - Kasztel i dworek mieszczański
Badania, poszukiwania, odkrycia, tradycje i innowacje w sztuce tworzenia instrumentów oraz rozmaitych działaniach artystycznych i badawczych. Prezentacje instrumentów eksperymentalnych i niezwykłych, dopełnione mini-koncertami. Historia rekonstruowania zapomnianych lir korbowych. Opowieści o poszukiwaniu tradycyjnej muzyki wiejskiej i skarby Muzyki Odnalezionej. Przyjaźń mistrza-samouka z uczniem-kontynuatorem. Ożywione instrumenty z gablot Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu. Tańczący dworzanin z obrazu w Kasztelu w Szymbarku.

3. POTAŃCÓWKA - namiot przed Kasztelem
Odkryj tańczenie. Przypomnij sobie tańczenie. Roztańczą nas mistrzowie w swoim fachu. Znawcy wodzirejki i tanecznych cymesów takich jak: sztajerek, oberek, polka, tramelka, krakowiak, mazurek, koń, chodzony i obyrtka, uszczęśliwią zarówno nieśmiałych debiutantów, jak i zapalonych taneczników! W wir tańca wciągną muzykanci wprawieni w ogrywaniu zabaw od Żywiecczyzny przez Podhale, Spisz, Pogórze i całe Podkarpacie aż po Huculszczyznę.

4. ZRÓB TO SAM - namiot przy oficynie
Warsztaty tworzenia prostych instrumentów szarpanych, perkusyjnych, dętych - dla dzieci i dla dorosłych. Prowadzone przez twórców doskonale wiedzących, jak wziąć się do dzieła. Bez obaw - uda się! Własnoręcznie wykonany gwizdek, fujarka, bębenek, szarpuszka mogą stać się źródłem niespodziewanych odkryć i możliwości.


TAGI: Kasztel w Szymbarku Szymbark Muzeum Historia Kultura

fb


STATSTYKA:

Jesteś naszym 8765423 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 21.5 °C Prędkość wiatru: 0.1 km/h Kierunek wiatru: 58 °
Ciśnienie: 979 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ