Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Informacje Informacje  przydatne organizacje noclegi instytucje wydarzenia firmyWystawa „Baśnie Karpackie”


Poleca: Wiesiek  Dział: Wydarzenia Dodano: 2016-08-03 11:48 -+


Od 5 lipca zapraszamy do Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach na nową wystawę czasową.

Wystawa „Baśnie Karpackie”
Wydarzenie zakończyło się !

Data wydarzenia:
od 2016-08-05
do 2016-08-26
Miejsce:
Muzeum Regionalne PTTK im Ignacego Łukasiewicza
Zobacz na mapie ⇒
Wstęp:
Brak informacji.

Ekspozycja przygotowana z prac Sławka Błażewicza zatytułowana została „Baśnie Karpackie”.

Tym razem zapraszamy Państwa nie na uroczyste otwarcie, ale na zakończenie wystawy. Finisaż odbędzie się 22 sierpnia, tradycyjnie o godzinie 18:00.

O swoich pracach malarskich tak mówi sam Autor:
„Co jest dla mnie Baśnią Karpacką? Magiczna kraina odkrywana w ułamkach wspomnień z dzieciństwa. Która nigdy w swoim utraconym kształcie już nie powróci. Moje karpackie tęsknoty. W których zlewają się wydarzenia prawdziwe z lat mojej młodości i wydarzenia magiczne. Baśniowe skojarzenia z pięknem przyrody, krajobrazu beskidzkiego, lasów, polan, hal, zwierząt, rzek i strumieni. Rodzinne wyprawy na grzyby i wędrówki rowerowe i piesze po górach. Świat dobrych duszków, elfików i skrzatów zamieszkujących leśne ostępy w grzybowych osadach. Dziwaczne niezwierzęta i nierośliny bacznie obserwujące otoczenie swoimi licznymi oczami, fantastyczne istoty pełzające, biegające i latające. Smoki uwijające się pośród kniei. Księżycowe noce pełne gwiazd i słoneczne dni z niebieskimi obłokami. Cicho szemrzące strumienie i spienione bałwany górskich rzek. Wyłaniające się z oddali mury zamków i wież czy wały grodów oraz przytulone do wzgórz przysiółki i wioski. Drewniane chaty i świątynie, kościoły i cerkwie, stare cmentarzyska, przydrożne krzyże i figury, skrzypiące wozy. Wędrujący ze swoimi stadami bacowie, wozy kupców przedzierające się przez górskie przełęcze, mieszkańcy osad krzątający się w swoich gospodarstwach.

Świat mojej baśni karpackiej to także historie osób i zdarzenia z legend i wydarzeń historycznych. To barwne postacie rozbójników karpackich pochodzących z ludu jak Janosik, Ondraszek czy bracia Doboszowie, i ze stanu rycerskiego z zamków Żywieczczyzny czy z dalekiej Rumunii jak syn smoka złowrogi hrabia Dracula.

To wreszcie świat przyrody zamieniany ręką i narzędziami człowieka na jego cywilizację dawną zamierającą opartą na przyrodzie pełną rzemieślników, ginących zawodów i tą nową bezduszną pełną tworów ze stali, betonu, szkła, plastiku i góry śmieci i rozmaitych odpadów zasypujące nas i przyrodę po szyję”.fb


STATSTYKA:

Jesteś naszym 6013095 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.

stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ