Cmentarz nr 13 - Cieklin


Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Dla turysty Okolica Cmentarz nr 13 - Cieklin


Autor: Wiesław Czechowicz  Dział: cmentarze Dodano: 2011-09-15 00:34 -+


Projektował Johann Jäger, to miejsce spoczynku 103 żołnierzy rosyjskich. Polegli oni na tych rozległych polach, wykonując do końca rozkazy swych dowódców.

Cmentarz nr 13 - Cieklin

Szczególnie dużo ich poległo podczas walk na pozycjach artylerii niemieckiej ustawionej drogi do Wałaskiego (Ruska Droga). Złożono ich warstwami, owiniętych w żołnierskie płaszcze. Jeszcze do końca 1917 r. cmentarzami na których leżeli żołnierze carscy opiekował się jeniec rosyjski który po wykonaniu prac przy ich urządzaniu ciężko zachorował na suchoty i pozostał we wsi. Jego charakterystyczną postać pamiętało wielu mieszkańców. Niezwykle wysoki, przeraźliwie chudy, z długą siwą brodą. Zmarł prawdopodobnie z przeziębienia i został pochowany wśród kolegów w dniu 24 XI 1917 r. Nazywał się Iwan Czechowicz.

      Cmentarz prezentuje się bardzo oryginalnie, okrągły kurhan otoczony murkiem z pomnikiem w formie trójramiennego krzyża od frontu. Tablica inskrypcyjna głosiła jakąś sentencję. Niestety tablica została zrabowana i zapewne nie uda się ustalić jej treści. Warto go odwiedzić ze względu na oryginalną formę architektoniczną.


#Cieklin #Dobrynia #Folusz #Bednarka #Duląbka #Wola Cieklińska #Dzielec #Radość #Pagórek

fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

Brak komentarzySTATSTYKA:

Jesteś naszym 11675658 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 4 °C Prędkość wiatru: 6.9 km/h Kierunek wiatru: 348 °
Ciśnienie: 981 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.