Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej   OK, rozumiem  

Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Dla turysty Okolica DULĄBKA

Autor: Jerzy Młynarski  Dział: miejscowosci Dodano: 2011-09-14 21:37 -+


Wieś Duląbka położona jest na obszarze Pogórza Jasielskiego, w bezpośredniej bliskości Beskidu Niskiego i jego serca - Magurskiego Parku Narodowego.

DULĄBKA

WIEŚ DULĄBKA – NAZWA I POŁOŻENIE

Wieś Duląbka położona jest na obszarze Pogórza Jasielskiego, w bezpośredniej bliskości Beskidu Niskiego i jego serca - Magurskiego Parku Narodowego. Nazwa wsi wywodzi się od imienia osobowego Dulęba. Pierwotnie używana nazwa Dulębianka pozwala wnosić znaczenie dzierżawne i oznacza nie tylko pochodność od kogoś, lecz także najprawdopodobniej przynależność. Być może pierwszy właściciel nazywał się Dulęba.

DULĄBKA W KRONIKACH – PO RAZ PIERWSZY
Pierwsze wzmianki o wsi znajdujemy w aktach rękopiśmiennych ziemi bieckiej z roku 1437. Właścicielem wsi był wtedy młody rycerz Jan ( w łacińskim oryginale: Johannes de Dulabanca).
Znacznie więcej informacji pomieszczono w fundamentalnym dziele wybitnego, średniowiecznego historyka Jana Długosza, ukończonym pod koniec lat 70-tych XV wieku “Liber Beneficiorum” będącym kompetentnym przeglądem stanu posiadania diecezji krakowskiej. Część czwarta dzieła obejmowała uposażenia parafialne, od budynków, aż do chłopów czynszowych. Wiemy, że wieś Dulębianka ( lac. Dulambyanka ) należała do parafii w Dębowcu. Były w niej łany kmiece, z których płacono dziesięcinę kościołowi św. Floriana na krakowskim Kleparzu. Był także folwark rycerski, z którego płacono dziesięcinę snopową kościołowi parafialnemu w Dębowcu. Jan Długosz odnotowuje fakt istnienia w podgórskim rejonie jasielskim folwarków aż w 44 miejscowościach, co potwierdza powolne przechodzenie ówczesnego rolnictwa w nowe stadium gospodarki. Rozmiar folwarku na tym terenie jest początkowo niewielki, ale powoli powiększa się na skutek wykupu ziemi i rugowania chłopów.

PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY - DULĄBKA W POWIECIE BIECKIM
Kolejny raz znajdujemy nazwę Dulębianka w aktach diecezji krakowskiej z roku 1529, dotyczących opłat kościelnych pobieranych z folwarków. Przeciętnie płacono z łanu folwarcznego 8 groszy. Pobierana z folwarku w Dulębiance opłata 16 groszy pozwala ustalić hipotetycznie jego rozmiar na 2 łany, czyli ówczesną normę w mniejszych wioskach. Administracyjnie należała Dulębianka do powiatu bieckiego. Na terenie powiatu oprócz Biecza, znajdowały się w pobliżu miasta królewskie ( Jasło, Dębowiec i Osiek ) oraz prywatne ( Gorlice, Bobowa, Żmigród i Dukla ). Graniczące z Dulębianką od północy i wschodu wsie: Osobnica ( dawniej Osownica ), Łazy Dębowiecie, Wola Dębowiecka były własnością królewską, podobnie jak nieco dalsze: Zarzecze, Majscowa i Załęże. Graniczące od południa i zachodu: Dzielec, Radość, Dobrynia i Cieklin należały do prywatnych właścicieli.

Historia Duląbki opracowana przez Jurka Młynarskiego z przysiółka Wałaskie.
Czytaj całą historię ⇒


Galeria zdjęć (19)

DULĄBKA DULĄBKA DULĄBKA DULĄBKA DULĄBKA DULĄBKA DULĄBKA DULĄBKA DULĄBKA DULĄBKA DULĄBKA DULĄBKA DULĄBKA DULĄBKA DULĄBKA DULĄBKA DULĄBKA DULĄBKA DULĄBKA
TAGI: Cieklin Dobrynia Folusz Bednarka Duląbka Wola Cieklińska Dzielec Radość Pagórek


Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

 ~ Mieszkaniec wsi : Piękny artykuł. Warto przeczytać.

Odpowiedz Dodano: 2016-06-12 22:04:41

 ~ mieszkaniec : Super zdjęcia Wartościowy artykuł.

Odpowiedz Dodano: 2015-03-01 10:36:06

DULĄBKA - zobacz na mapie

DULĄBKA


STATSTYKA:

Jesteś naszym 4002720 gościem.
Poznaj nas RegulaminNeswetterLink⇒ © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.