Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Ciekawostki Kolebką polskiego narciarstwa nie jest Zakopane...


Autor: Wiesław Czechowicz  Dział: lokalne Dodano: 2015-03-22 21:37 -+


Był rok 1980 a dokładnie 28 luty, zima już się kończyła ale nadal były idealne warunki narciarskie. Były to lata rozkwitu narciarstwa na ziemi krośnieńskiej.

Kolebką polskiego narciarstwa nie jest Zakopane...

„Młodzi narciarze Podkarpacia z powodzeniem rywalizują z kolegami z renomowanych klubów spod Tatr i ze Śląska”. W tygodniku społeczno-politycznym „Podkarpacie” ukazał się artykuł poświęcony historii narciarstwa pt. „Z dziejów narciarstwa na Podkarpaciu”. Autor tekstu Piotr Szucki zaskoczył czytelników ciekawą historią, wówczas mało znaną, a jego stwierdzenie „Więc kolebką polskiego narciarstwa nie jest Zakopane, ale podkarpacka wieś Cieklin” zapewne wielu mocno zdziwiło. W tym artykule zostały opisane wydarzenia z grudnia 1888 roku, jak to zapalony myśliwy Stanisław Barabasz podczas pobytu u swojego szkolnego kolegi w Cieklinie konstruuje narty (ski) aby móc swobodnie poruszać się po zaśnieżonej okolicy.
Zapewne i dzisiaj niektórych odwiedzających naszą stronę www.cieklin-ski.pl dziwi jej tytuł „Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego”. Tych wszystkich zachęcam do zapoznania się z opracowaniem znanego polskiego historyka Wojciecha Szatkowskiego, który pracuje w Dziale Edukacji, Promocji i Kontaktów Międzynarodowych Muzeum Tatrzańskiego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem pt. „Stanisław Barabasz – pierwszy zakopiański narciarz” Link ⇒.

W galerii zdjęć został zamieszczony skan gazety „Podkarpacie” z 28 lutego 1980 r. z tekstem Piotra Szuckiego.


Galeria zdjęć (1)

Kolebką polskiego narciarstwa nie jest Zakopane...

TAGI: Podkarpacie 1980 Historia Narty

fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

Brak komentarzySTATSTYKA:

Jesteś naszym 10711353 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 9.6 °C Prędkość wiatru: 0.7 km/h Kierunek wiatru: 335 °
Ciśnienie: 985 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ