Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Ciekawostki W Jaśle powstanie droga KG2! Umowa na budowę drogi została podpisana


Źródło: powiat.jaslo.pl  Dział: przeglad_mediow Dodano: 2017-07-11 16:19 -+


Wczoraj, tj. 10 lipca 2017 r., w Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę na budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 992, który połączy drogę krajową nr 28 z drogą krajową nr 73 w Jaśle. Nowa droga powstanie do końca sierpnia 2018 roku. Wartość inwestycji to prawie 20 mln złotych.

W Jaśle powstanie droga KG2! Umowa na budowę drogi została podpisana

Mapa - Orientacyjny przebieg planowanej drogi KG2 w Jaśle⇒      

Umowę podpisywali: marszałek Władysław Ortyl, dyrektor PZDW Piotr Miąso oraz przedstawiciel wykonawcy Jarosław Jochymek. Obecny był także poseł Bogdan Rzońca, starosta jasielski Adam Pawlus, wicestarosta Tadeusz Gorgosz i burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Inwestycja będzie realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że wykonawca będzie musiał opracować pełną dokumentację projektową, uzyskać wszelkie wymagane decyzje oraz wykonać roboty budowlane. Te potrwają najprawdopodobniej do końca sierpnia 2018 roku.

Wartość zadania opiewa na blisko 20 mln złotych. Wykonawcą jest firma Budimex. Prace mają się zakończyć w sierpniu przyszłego roku. Projekt planowany jest do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. W kosztach uczestniczy też miasto Jasło, które przekazuje na realizację zadania kwotę przekraczającą 4 mln złotych.

W ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi wojewódzkiej o długości ok. 1,4 km pomiędzy drogami krajowymi nr 73 i nr 28.

Początek niespełna półtorakilometrowego odcinka został zlokalizowany na skrzyżowaniu (typu rondo) drogi krajowej nr 73 (ul. 17-go stycznia i Lwowska) z drogą gminną nr 113074R (ul. Kazimierza Wielkiego). Koniec to włączenie ,w postaci ronda, do drogi krajowej nr 28 (ul. Piłsudskiego). Inwestycja obejmuje również przebudowę około 220 m drogi gminnej nr 112973R (ul. Marii Konopnickiej) przecinanej przez budowany odcinek drogi wojewódzkiej.

- Wprawdzie ten odcinek jest dosyć krótki, bo ma tylko 1,4 km, ale budowany jest w miejscu dosyć trudnym, w zabudowie miejskiej, konieczne są nowe rozwiązania konstrukcyjne, będzie rondo i przejście przez potok Warzycki, stąd taka cena tej inwestycji – tłumaczył marszałek Ortyl.

Marszałek mówił również o innych inwestycjach i działaniach, które zostaną podjęte w Jaśle oraz na południu regionu. Jak podkreślał marszałek, samorząd województwa chce pozyskać dla tych obszarów na inwestycje drogowe 436 mln złotych. Mają to być pieniądze pochodzące z różnych źródeł – m.in. z programów unijnych, budżetu państwa. Jedną z takich inwestycji ma być budowa drugiego odcinka drogi wojewódzkiej nr 992 w Jaśle, na którą samorząd chce dostać dofinansowanie w ramach INTRREG-u PL-SK. 30 czerwca został złożony wniosek na tę inwestycję w II turze naboru. Marszałek mówił też o konieczności budowy łącznika autostradowego w Pilźnie oraz o planowanej rozbudowie DK 73, która będzie miała standardy prawie jak droga ekspresowa.

Poseł Bogdan Rzońca obecny na konferencji, podkreślał, że konieczne jest współdziałanie rządu i samorządu w przypadku inwestycji drogowych.

- Najważniejsze jest to, żebyśmy mówili o budowie dróg w sieci, o komplementarnych połączeniach, bo to jest główny problem w Polsce, gdyż mamy dziś w wielu miastach problem z wykluczeniem komunikacyjnym. Za pięć lat dostępność komunikacyjna południa Podkarpacia będzie o wiele lepsza, a to się wiąże z rozwojem gospodarczym - mówił poseł Rzońca.

Poseł przekazał też informację, że z budżetu państwa zostało przeznaczonych 36 mln złotych na rozbudowę drogi krajowej nr 28 na odcinku Siepietnica- Trzcinica.

Starosta Adam Pawluś mówił, że inwestycja ta znacznie poprawi komunikację w powiecie jasielskim.

- To wielkie wydarzenie w historii powiatu jasielskiego. W Jaśle są wąskie gardła komunikacyjne. Teraz rysuje się nowa perspektywa i jest szansa, że ta dostępność komunikacyjna, zwłaszcza na kierunku północ- południe się poprawi - mówił starosta jasielski Adam Pawluś.

Burmistrz Ryszard Pabian, podkreślał znaczenie inwestycji dla mieszkańców Jasła.

- Zdecydowanie układ komunikacyjny w Jaśle znacznie się poprawi, dziękuję za to, bo są to ważne rzeczy dla Jasła i dla jego rozwoju, a my na miarę swoich możliwości będziemy się starać wspierać te wszystkie działania – powiedział burmistrz Pabian.

Dyrektor PZDW, Piotr Miąso podkreślał, że planowana inwestycja w Jaśle będzie bardzo wymagająca, gdyż konieczne będą wyburzenia zabudowań gospodarczych i mieszkalnych, ale za to mieszkańcy zyskają nową, potrzebną drogę.

- Ta droga będzie wyposażona we wszystkie elementy, które w mieście być powinny, będą chodniki, ścieżki rowerowe – mówił dyr. Miąso.

Przedstawiciel wykonawcy, Jarosław Jochymek dyrektor Grupy Kontraktów w firmie Budimex S.A., zapewniał, że firma dołoży starań, aby inwestycja przebiegała sprawnie.

- Ta inwestycja jest dla nas sporym wyzwaniem, gdyż będziemy ją realizować w terenie zabudowanym, ale damy z siebie wszystko. Chcemy też prosić samorządowców o współpracę w celu wspólnego sukcesu – mówił J. Jochymek.

Na tym etapie nie ma jeszcze konkretnych rozwiązań projektowych. Program Funkcjonalno – Użytkowy, na podstawie którego został ogłoszony przetarg, stanowi koncepcję. Zawiera ogólne założenia dotyczące budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 992, biegnącego w kierunku południowo – wschodnim wzdłuż rzeki Jasiołka, które podczas opracowywania dokumentacji projektowej mogą ulec zmianie.

- Ten nowy ciąg komunikacyjny nie rozwiąże wszystkich problemów związanych z wydzieleniem ruchu tranzytowego. Powiat podejmuje działania zmierzające do przyspieszenia realizacji obwodnicy północnej Jasła, która umożliwi wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta i poprawi bezpieczeństwo – mówił starosta Adam Pawluś.

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski


Galeria zdjęć (5) fot. Urząd Marszałkowski

W Jaśle powstanie droga KG2! Umowa na budowę drogi została podpisana W Jaśle powstanie droga KG2! Umowa na budowę drogi została podpisana W Jaśle powstanie droga KG2! Umowa na budowę drogi została podpisana W Jaśle powstanie droga KG2! Umowa na budowę drogi została podpisana W Jaśle powstanie droga KG2! Umowa na budowę drogi została podpisana

TAGI:

fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

Brak komentarzySTATSTYKA:

Jesteś naszym 8211832 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.

stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ