Helena Krajewska – odcienie socrealizmu. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ziemi Bieckiej


Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Informacje Informacje  przydatne organizacje noclegi instytucje wydarzenia firmyHelena Krajewska – odcienie socrealizmu. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ziemi Bieckiej


Poleca: Wiesiek  Dział: Wydarzenia Dodano: 2024-01-17 11:43 -+


Serdecznie zapraszamy we czwartek 18 stycznia o godz. 18:00 do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach na wernisaż wystawy malarstwa Heleny Krajewskiej.

Helena Krajewska – odcienie socrealizmu. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ziemi Bieckiej
Wydarzenie zakończyło się !

Data wydarzenia:
od 2024-01-18 godz. 18:00
do 2024-03-03

Miejsce:
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Mapa - Beskid Niski i Pogórze Wstęp:
podczas wernisażu wstęp bezpłatny w innym terminie wg. cennika.

Od 18 stycznia do 3 marca 2024r. w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach, oddziale Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów można oglądać wystawę prac Heleny Krajewskiej, malarki realizmu socjalistycznego, ze zbiorów Muzeum Ziemi Bieckiej.

Helena Krajewska (1910 – 1998) była absolwentką krakowskiej Wolnej Szkoły Malarstwa i Rysunku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie ukończyła malarstwo i grafikę. Podczas studiów działała w licznych organizacjach i stowarzyszeniach, między innymi w Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej „Życie”. Po ukończeniu edukacji uniwersyteckiej, wraz z mężem Juliuszem Krajewskim zaangażowała się w działalność kolektywu artystycznego „Czapka Frygijska”, który zrzeszał artystów-malarzy o poglądach lewicowych i organizował wydarzenia kulturalne. W czasie II Wojny Światowej pracowała fizycznie, zaś w 1945 roku przeprowadziła się z mężem do Warszawy, gdzie działała na rzecz utworzenia pierwszego Związku Plastyków. Dwa lata później objęła funkcję Prezesa Zarządu Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 50. była redaktorem naczelnym „Przeglądu Artystycznego”, sprawując tę funkcję z przerwami do 1973 roku.
Jej obrazy tworzone w nurcie realizmu socjalistycznego zyskały uznanie na arenie ogólnopolskiej. Niniejsza wystawa przybliża jej twórczość także w konwencji abstrakcyjnej oraz z uwydatnieniem grafik, będących podwaliną do prac ilustratorskich.

Kuratorzy wystawy:
Zhanna Orchel - Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów
Aleksandra Wańczyk - Muzeum Ziemi Bieckiej


#Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach #Gorlice #Muzeum #Historia #Kultura #Helena Krajewska

fb


STATSTYKA:

Jesteś naszym 11390278 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 4 °C Prędkość wiatru: 6.9 km/h Kierunek wiatru: 348 °
Ciśnienie: 981 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.