Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Informacje Informacje  przydatne organizacje noclegi instytucje wydarzenia firmyTrebiszowskie pisanki w Jaśle


Poleca: Wiesiek  Dział: Wydarzenia Dodano: 2018-03-12 04:04 -+


Muzeum Regionalne w Jaśle wraz z Muzeum Centrum Kultury w Trebiszowie zapraszają na wystawę “Trebiszowskie pisanki w Jaśle”.

Trebiszowskie pisanki w Jaśle
Wydarzenie zakończyło się !

Data wydarzenia:
od 2018-03-09 godz. 16:00
do 2018-04-30

Miejsce:
Muzeum Regionalne w Jaśle
Mapa - Beskid Niski i Pogórze Wstęp:
Informacja o biletach ⇒

Wystawa prezentuje wyjątkową różnorodność i bogactwo zdobień wielkanocnych jajek zebranych w tamtejszym muzeum. Jest to tylko ułamek pisankowych zbiorów Trebiszowa, bowiem w kolekcji znajduje się tam ponad 2.000 egzemplarzy słowackich i zagranicznych.

Pisanki stanowią jeden z najmocniejszych filarów zbiorów etnograficznych Muzeum w Trebiszowie. Kolekcja ta nie była od samego początku budowana w sposób systematyczny i przewidziany, ale raczej dość przypadkowo. Uporządkowanie zbiorów nastąpiło w 1992 roku, kiedy kolekcję wzbogaciły eksponaty przygotowane przez artystów ludowych z okazji trzeciej edycji wystawy konkursowej. Wśród nich przeważały te zdobione tradycyjną metodą batikową, czyli zdobione woskiem i farbowane. W kolejnych latach muzeum pozyskało pisanki nie tylko z okolicznych miejscowości powiatu trebiszowskiego, ale również innych gmin wschodniej Słowacji. W kolekcji pojawiły się nowe typy zdobień: malowanie tuszem, oklejanie słomą, oplatanie drucikiem, wydrapywanie. Istotnym wzbogaceniem kolekcji było pozyskanie przez muzeum w 2009 roku 230 pisanek przy okazji 20, jubileuszowej edycji konkursu. Cennym nabytkiem było też pozyskanie w 2011 roku 11 pisanek ozdobionych ćwiekami przez Miroslava Homola z Bratysławy. Na koniec 2017 roku muzeum posiadało łącznie 2.203 pisanki głównie z dzielnic wschodnich Słowacja: Bardejov, Gelnica, Humenne, Koszyce, Michalovce, Poprad, Presov, Roznava, Snina, Svidník, Trebisov i Vranov nad Toplou. Kolekcję dopełniają okazy z regionów centralnej i zachodniej Słowacji z powiatów Bańskiej Bystrzycy, Martin, Trutnov, Zarnovica, Zilina, Bratysława, Nove Mesto nad Vahom, Banska Bystrica, Puchov, Sala, Trnava Handlova. Dodatkowo w zbiorach znajdują się też jaja wielkanocne pochodzące z Węgier i Bułgarii. W 2018 roku muzeum organizuje 29 już edycję konkursu pisanek.

Na wystawie przygotowanej dla Muzeum Regionalnego w Jaśle prezentowane są pisanki ze zbiorów muzeum oraz współczesnych artystów. Pokazane są prawie wszystkie tradycyjne techniki zdobienia: wydrapywanie, malowanie woskiem, batik, oklejanie słomą, oplatanie sznurkiem, drutem. Jednocześnie można będzie podziwiać nowe współczesne sposoby ozdabiania.

Kuratorem wystawy jest Mária Parihuzová.fb


STATSTYKA:

Jesteś naszym 6013129 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.

stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ