KRZYSZTOF LIGĘZA „ŚNIENIE” / WYSTAWA FOTOGRAFII


Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Informacje Informacje  przydatne organizacje noclegi instytucje wydarzenia firmyKRZYSZTOF LIGĘZA „ŚNIENIE” / WYSTAWA FOTOGRAFII


Poleca: Wiesiek  Dział: Wydarzenia Dodano: 2023-02-01 10:07 -+


Serdecznie zapraszamy 3 lutego 2023 o godz. 18:00 do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach na wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Ligęzy pt.„Śnienie„. Wystawa będzie prezentowana do 8 marca br.

KRZYSZTOF LIGĘZA „ŚNIENIE” / WYSTAWA FOTOGRAFII
Wydarzenie zakończyło się !

Data wydarzenia:
od 2023-02-03 godz. 18:00
do 2023-03-08

Miejsce:
Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach
Mapa - Beskid Niski i Pogórze Wstęp:
podczas wernisażu wstęp bezpłatny (w innym terminie wg. cennika).

Wystawa multimedialna: fotografie wykonane w latach 2009-2022 oraz animacja.

Śnienie - to poetycka opowieść poświęcona historii małżeństwa, w którego życie wkradł się tragiczny los, zwiastowany przez tajemniczy sen. Mężczyzna wskutek wypadku zapada w śpiączkę, a następnie na kilka dekad w stan niereaktywnego czuwania (dawna nazwa: „stan wegetatywny”). Kobieta podejmuje wyzwanie samotnej opieki. Przedstawiona historia rodzi pytania o sens cierpienia, poświęcenia, wiary, nadziei i miłości w tle nieuchronnej perspektywy skończoności ludzkiej egzystencji. Ważną rolę pełni pejzaż ojczysty – „centrum świata” bohaterów. Sekwencyjne, symboliczne ujęcia krajobrazu oraz piękno przemian przyrody ukazują upływ czasu i uwydatniają perspektywę metafizyczną.

Ekspozycja Śnienie nawiązuje do tajemniczego cyklu Drzewa-Cienie-Śnienie prezentowanego przez autora m.in. w Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach w 2014 r.

Wystawa oraz towarzyszący jej katalog powstały w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Krzysztof Ligęza - rocznik ‘79. W swych działaniach głównie skupia się na fotografii dokumentalnej oraz autorskiej. Mieszka i pracuje w Małopolsce. W obszarze jego zainteresowań szczególne miejsce zajmuje relacja: człowiek-natura-sacrum, oddziaływanie przestrzeni oraz semantyczne uwarunkowania obrazu. Najczęściej fotografuje krajobraz, jako pole niezwykle otwarte (zarówno fizycznie, jak i semantycznie), ale nie stroni od innych obrazów. Ponownie odczytując słynne zdanie „Są rzeczy na niebie i na ziemi, o których nie śniło się filozofom”, cieszy się, że w XXI w. jest ich nadal mnóstwo. Swoje prace prezentował w ramach wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą (Słowacja, Wielka Brytania). Autor kilku książek fotograficznych. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2022, 2018) wyróżnienia w m.in. International Photography Awards (USA), Prix de la Photo (Francja), Landscape Photographer of The Year (Wielka Brytania).


Galeria zdjęć (1)

KRZYSZTOF LIGĘZA „ŚNIENIE” / WYSTAWA FOTOGRAFII

#Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach #Gorlice #Muzeum #Historia #Kultura #Krzysztof Ligęza

fb


STATSTYKA:

Jesteś naszym 11249027 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 4 °C Prędkość wiatru: 6.9 km/h Kierunek wiatru: 348 °
Ciśnienie: 981 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.