Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Informacje Informacje  przydatne organizacje noclegi instytucje wydarzenia firmy„WSPÓŁCZESNA KAMIENNA RZEŹBA LUDOWA KARPAT ZACHODNICH” / SKANSEN W SZYMBARKU


Poleca: Wiesiek  Dział: Wydarzenia Dodano: 2023-04-12 12:42 -+


Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji „Współczesnej kamiennej rzeźby ludowej Karpat Zachodnich” w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku.

„WSPÓŁCZESNA KAMIENNA RZEŹBA LUDOWA KARPAT ZACHODNICH” / SKANSEN W SZYMBARKU
Wydarzenie zakończyło się !

Data wydarzenia:
od 2023-04-03
do 2023-06-30

Miejsce:
Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku
Mapa - Beskid Niski i Pogórze Wstęp:
Brak informacji.

Chałupa z Gródka
Współorganizator: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

„Rzeźba ludowa w kamieniu mająca w polskiej sztuce ludowej piękne i odległe tradycje, w ostatnich kilkudziesięciu latach stała się bardzo rzadko uprawianą dziedziną twórczości. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, postanowiło podjąć próbę ratowania zanikającej tradycji poprzez organizację konkursów współczesnej rzeźby ludowej w kamieniu na terenie Karpat. Kolejne konkursy odbyły się latach 2002, 2008, 2014 i 2020, zorganizowane zostały wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku Białej. Celem jest podtrzymanie zanikającej tradycji uprawiania ludowej twórczości kamieniarskiej w Karpatach, a także pozyskanie wykonanych na konkurs cennych prac do kolekcji muzealnej. Liczy ona obecnie ponad 70. rzeźb, z których część jest prezentowana na wystawie w skansenie w Szymbarku. Należy podkreślić, że jest to jedyne tego typu działanie realizowane na obszarze Karpat. W konkursach wzięło udział w sumie ponad pięćdziesięciu rzeźbiarzy z Polski, a także trzech twórców ludowych z przygranicznych terenów karpackich na Słowacji. Uroczyste podsumowania konkursów, odbywające się zwyczajowo w Sądeckim Parku Etnograficznym, stały się ważnymi wydarzeniami integrującymi środowisko rzeźbiarzy ludowych tworzących w kamieniu.
Wydarzenie jest nie tylko okazją do konfrontacji artystycznej, ale i do osobistego poznania się i wymiany doświadczeń pomiędzy ludźmi uprawiającymi tę tyleż trudną co szlachetną dziedzinę sztuki ludowej.
Dodatkowym efektem konkursów, jest muzealne archiwum związane z ludową rzeźbą w kamieniu w Karpatach, obejmujące wywiady z twórcami oraz dokumentację fotograficzną i filmową.
We współczesnej rzeźbie ludowej w kamieniu dominuje zdecydowanie tradycyjna tematyka religijna, z najczęstszym wyobrażeniem Chrystusa Frasobliwego. Drugim najbardziej popularnym tematem jest postać Matki Boskiej, która przedstawiana jest zazwyczaj jako Pieta lub Madonna z Dzieciątkiem. Twórcy z całych Karpat chętnie rzeźbią różnych świętych patronów. Za „regionalnych” świętych uznać można np. św. Kingę w pracach twórców z Pienin oraz św. Franciszka i św. Floriana w żywieckiem. Coraz częściej pojawiają się też tematy świeckie, np. twórcy ze Słowacji chętnie wyrażają w „kamieniu” góralskie tradycje pasterskie.
Biorąc pod uwagę uczestnictwo regionalne, najmocniejszą grupę tworzą rzeźbiarze z Podbeskidzia, i to zarówno jeśli chodzi o liczbę uczestników, jak i wysoki poziom artystyczny prezentowanej twórczości. Wśród nich wyróżnić należy przede wszystkim Leszka Cieślika z Żywca, który jest laureatem pierwszych nagród na wszystkich czterech dotąd przeprowadzonych konkursach, a także takich rzeźbiarzy jak, m.in. Ryszard Biel, Józef Kubica, Stanisław Kwaśny, Bronisław Mieszczak, Mateusz Gębala, Tadeusz Pawełek, Jakub Derwich, Wiesław Wilga i wielu innych.
Bardzo dobrze pod tym względem zaprezentowali się również twórcy ludowi z Sądecczyzny i z Pienin, z tak zasłużonymi dla kultury ludowej postaciami jak Tadeusz Zachwieja i Władysław Ciesielka ze Szczawnicy, czy Zdzisław Orlecki i Zenon Miczołek z Paszyna. Mówiąc o kamiennej rzeźbie ludowej w Karpatach, nie można nie wspomnieć o takich twórcach, jak m.in. Kazimierz Idzi z Chorągwicy k. Wieliczki, Aleksandr Basiura z Zawoi, Stanisław Dziur ze Spytkowic i Bartosz Zachwieja z Rabki, Jerzy Soremski z Jastrzębia-Zdroju, czy Wojciech Pażucha z Nowego Sącza.
Przy okazji wystawy w skansenie w Szymbarku, podkreślić należy dość liczny udział w konkursach twórców z Podkarpacia. Przede wszystkim wymienić należy tych, którzy w ostatnich latach odeszli: Tadeusza Śnieżka z Jasienicy Rosielnej k. Krosna /1938-2017/, autora monumentalnej, liczącej 44. postacie naturalnej wielkości Drogi Krzyżowej, ustawionej obecnie w skansenie w Sanoku, Bogusława Kędzierskiego z Dynowa / 1949-2019/,absolwenta Liceum Kenara w Zakopanem, tworzącego chętnie prace w stylistyce ludowej oraz Jana Chwalika z Bartnego / 1939- zm. ok.2010/, ostatniego łemkowskiego kamieniarza i rzeźbiarza ze słynnego łemkowskiego ośrodka kamieniarskiego w Bartnem. Szkołę Chwalika, po śmierci Mistrza podtrzymuje z powodzeniem jego uczeń Emil Kania.
Wymienić tu należy też takich rzeźbiarzy z tego regionu jak, Stanisław Matusik z Sitnicy k. Biecza – autor wielu prac w drewnie i w kamieniu do kapliczek i wystroju rzeźbiarskiego kościoła w swojej rodzinnej Sitnicy, Józef Broda z Gródka k. Ropy - niespodziewany laureat I nagrody / równorzędnej z L. Cieślikiem/ na I konkursie w 2002r., Bogusław Mrozek z Bliznego k. Domaradza, z zawodu kamieniarz, tworzący oryginalne prace o charakterze rzeźby ogrodowej.
Niektórzy, jak np. Antoni Bolek z Załęża k. Jasła i Stanisław Apriasz z Grybowa, właśnie na konkurs wykonali pierwsze prace w kamieniu, chociaż obydwaj są od dawna znanymi rzeźbiarzami tworzącymi w drewnie.
Prace większości z wymienionych wyżej autorów zostały zaprezentowane na tej jedynej w swoim rodzaju, wyjątkowej wystawie. Warto też wiedzieć, że ludową rzeźbą w kamieniu na terenie Karpat bardzo interesował się prof. Roman Reinfuss, którego imię nosi dzisiaj skansen w Szymbarku. Profesor opisał zjawisko rzeźby w kamieniu w jednej ze swoich książek.„Zbigniew Wolanin / etnograf, Kierownik Działu Sztuki Ludowej


Galeria zdjęć (1)

„WSPÓŁCZESNA KAMIENNA RZEŹBA LUDOWA KARPAT ZACHODNICH” / SKANSEN W SZYMBARKU

TAGI: Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku Szymbark Muzeum Historia Kultura

fb


STATSTYKA:

Jesteś naszym 10702852 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 7 °C Prędkość wiatru: 6.9 km/h Kierunek wiatru: 242 °
Ciśnienie: 981 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ