Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Dla turysty Okolica BEDNARKA


Autor: Wiesław Czechowicz  Dział: miejscowosci Dodano: 2011-09-06 21:09 -+


Wieś położona na południowy zachód od Cieklina. Leży w dolinie potoku o tej samej nazwie co miejscowość, otoczona górami przy trasie Gorlice – Nowy Żmigród. Została osadzona na prawie niemieckim przed 1401 rokiem.

BEDNARKA

Przez Piotra Biela, mniej więcej w 1530 roku, przeniesiona na prawo wołoskie. Piotr rodem pochodzący z kmieciów z Mszany, nie wiadomo jakim sposobem wszedł w szeregi szlachty. Podobno był człowiekiem zaufanym Cieklińskiego, sołtysa Lipinek. Sołtysami Bednarki na początku XV w. byli Wojtek i Przecław, a do roku 1438 kniaziem tych terenów był Szymon, pochodzenia wołoskiego. W ramach "Akcji Wisła" w czerwcu 1947 roku wysiedlono z Bednarki 433 Łemków. (we wsi pozostało 64 Polaków). Po 1956 roku do Bednarki chciało wrócić wielu wysiedlonych Łemków. Po roku 1966 do wsi poczęli powracać Łemkowie, wysiedleni w 1946-1948 roku. Za czasów PRL w Bednarce powstała spółdzielnia rolnicza, OSP. Wieś zamieszkuje 163 mieszkańców.

Obiektem ważnym zauważenia jest dobrze zachowana murowana cerkiew z 1900 roku. Wzniesiono ją głównie dzięki pomocy emigrantów ( w 1909 roku na 860 mieszkańców wsi, 360 wyemigrowało do Ameryki ). Cerkiew pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny jest skierowana w kierunku wschodnim. W odróżnieniu od tradycyjnej, trójdzielnej cerkwi łemkowskiej, nie ma babińca (tylko nawę i prezbiterium). Zamiast niego, podobnie jak na słowackiej, południowej Łemkowszczyźnie, zbudowano dwie wieże. W środku zachowany częściowo stary ikonostas. Jego górna część jest nowa, namalowana kilka lat temu przez malarzy z Ukrainy. Oryginalne są natomiast cztery ikony "namiestne", umieszczone na dole ikonostasu. Obrazują one (od lewej): św. Mikołaja, Matkę Bożą z Dzieciątkiem, Chrystusa Nauczającego i Archanioła Michała. Wśród ikon namiestnych zawsze po prawej stronie umieszczano ikonę "chramową" czyli obrazującą patrona świątyni. Ale w Bednarce nietypowo w tym miejscu znajduje się ikona Archanioła Michała. Góra ikonostasu też nie zachowuje tradycji łemkowskiej, która nad ikonami namiestnymi lokowała 12 tzw. prazdnyczek (ikony przedstawiające najważniejsze święta kalendarza liturgicznego), a nad nimi 6 dużych ikon z apostołami. W Bednarce tymczasem jest ich tylko 6. W cerkwi warto zwrócić uwagę na oryginalne malowidło przedstawiające procesję wiernych. Oryginalne są też carskie wrota i złocone wrota diakońskie. Obok cerkwi drewniany krzyż wzniesiony na pamiątkę 950-lecia chrztu Rusi Kijowskiej. Dziś cerkiew pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

We wsi zachowało się kilka krzyży przydrożnych. Przy głównej drodze dwie kapliczki, murowana i drewniana. Na cmentarzu kilka starych krzyży i kamiennych cokołów. W najwyższej części cmentarza jest usytuowany niemiecki cmentarz wojenny nr 84 z okresu I wojny światowej.


TAGI: Cieklin Dobrynia Folusz Bednarka Duląbka Wola Cieklińska Dzielec Radość Pagórek

fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

Brak komentarzy

Mapa Beskid Niski i Pogórze


Bednarka Bednarka
. czytaj więcj⇒


STATSTYKA:

Jesteś naszym 10212018 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 18.8 °C Prędkość wiatru: 17 km/h Kierunek wiatru: 313 °
Ciśnienie: 978 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ