„HUCULSKIE” WYSTAWA RZEMIOSŁA ARTYSTYCZNEGO Z KOLEKCJI MARKA STANIELEWICZA


Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Informacje Informacje  przydatne organizacje noclegi instytucje wydarzenia firmy„HUCULSKIE” WYSTAWA RZEMIOSŁA ARTYSTYCZNEGO Z KOLEKCJI MARKA STANIELEWICZA


Poleca: Wiesiek  Dział: Wydarzenia Dodano: 2023-08-03 08:05 -+


Wystawa rzemiosła artystycznego z kolekcji Marka Stanielewicza - serdecznie zapraszamy w piątek 4 sierpnia o godz. 18:00 do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach. Wystawa pt.„Huculskie” będzie prezentowana do 5 września br.

„HUCULSKIE” WYSTAWA RZEMIOSŁA ARTYSTYCZNEGO Z KOLEKCJI MARKA STANIELEWICZA
Wydarzenie zakończyło się !

Data wydarzenia:
od 2023-08-04 godz. 18:00
do 2023-09-05

Miejsce:
Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach
Mapa - Beskid Niski i Pogórze Wstęp:
podczas wernisażu wstęp bezpłatny w innym terminie wg. cennika.

„Huculskie”
„Wystawa jest skromnych hołdem dla Ukraińców, którzy już przed Pomarańczową Rewolucją jednoznacznie zadeklarowali przynależność do Europy - a teraz potwierdzają to po tysiąckroć broniąc heroicznie swojego kraju, wolności, prawa do samodzielnego decydowania o teraźniejszości i przyszłości. Wystawa jest apelem i prośbą - nie zapominajmy, że to także nasza wojna, że nie można się przyzwyczaić śmierci, ludobójstwa, kłamstwa i bezprawia. Pomagajmy, bądźmy cierpliwi i tolerancyjni i traktujmy gości jak przystało na nasze najlepsze tradycje gościnności. Polską i Europejską racją stanu jest to aby Ukraina wygrała wojnę, stała się członkiem Unii Europejskiej i NATO. To żadna łaska - Ukraina podpisuje krwią każdego dnia potwierdzenie przynależności do kultury łacińskiej.
Sztuka huculska jest jednym z najciekawszych fenomenów kulturowych. Jest nam bliska z powodów historycznych, ale co najważniejsze jest po prostu piękna, urzekająca, afirmująca życie i jego słoneczną stronę. Niezwykłe jest to, że piękno, znakomite rzemiosło, kultura wizualna ujawnia się w tak wielu dziedzinach sztuki huculskiej. Znana jest urzekająca ceramika huculska, ale także wszystkie elementy ubioru, przedmiotów codziennego użytku, architektury, przedmiotów kultu etc. etc. Twórczość artystów tego regionu Ukrainy jest na najwyższym poziomie plastycznym i warsztatowym. Na wystawie można zobaczyć wybór huculskiego rzemiosła artystycznego od XVIII do XXI wieku, w tym wiele wyjątkowych obiektów na poziomie muzealnym. Zapraszam.„
Marek Stanielewicz

Marek Stanielewicz - absolwent Katedry Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w 1980 roku. Pracuje na swojej macierzystej uczelni od 1979 roku. Uczy studentów projektowania graficznego, grafiki warsztatowej i wystawiennictwa - początkowo na Wydziale Grafiki, aktualnie w Katedrze Mediacji Sztuki.
Projektował i drukował wydawnictwa dla Wrocławskiego Komitetu Wyborczego. Prowadził autorskie galerie: Klex na Politechnice Wrocławskiej, Kolegium w Kolegium Europy Wschodniej, galerię w Centrum Sztuki Impart. Od wielu lat realizuje duże muzealne wystawy dla Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Zaprojektował i zrealizował monumentalną wystawę Solidarny Wrocław w namiocie na placu Społecznym, wystawę główną w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu i muzeum w Kątach Wrocławskich. Od 2012 roku jest kustoszem Domku Miedziorytnika we Wrocławiu, który pełni funkcję galerii, miejsca rezydencji artystycznych i warsztatów graficznych dla studentów. Gloria Artis w 2018 roku. W 2022 roku został laureatem Dolnośląskiej Nagrody Kulturalnej Silesia.
Przez 26 lat był związany z Fundacją Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, był członkiem Rady Fundacji i członkiem Rady d.s. MDSM. Prowadził w Krzyżowej plenery i warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i studentów. Najwięcej uczestników zaprosił z Europy Wschodniej (Litwa, Białoruś, Ukraina, Słowacja, Rosja, Czechy). Razem z żoną pod szyldem Teatru Mody projektował i realizował kolekcje mody artystycznej. Ponad 150 pokazów mody w całej Europie. Jest kolekcjonerem rzemiosła artystycznego.


#Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach #Gorlice #Muzeum #Historia #Kultura

fb


STATSTYKA:

Jesteś naszym 11245190 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 4 °C Prędkość wiatru: 6.9 km/h Kierunek wiatru: 348 °
Ciśnienie: 981 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.