Zachować w pamięci - Jasło i jaślanie w latach II wojny światowej


Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Informacje Informacje  przydatne organizacje noclegi instytucje wydarzenia firmy



Zachować w pamięci - Jasło i jaślanie w latach II wojny światowej


Poleca: Wiesiek  Dział: Wydarzenia Dodano: 2019-09-05 15:58 -+


Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zaprasza do obejrzenia wystawy „Zachować w pamięci - Jasło i jaślanie w latach II wojny światowej”.

Zachować w pamięci - Jasło i jaślanie w latach II wojny światowej
Wydarzenie zakończyło się !

Data wydarzenia:
od 2019-09-01
do 2019-10-31

Miejsce:
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Mapa - Beskid Niski i Pogórze Wstęp:
Wolny.

Tuż przed wojną Jasło liczyło około 15 tysięcy mieszkańców. Wraz z licznymi zabytkami było jednym z najładniejszych miast tej części Polski. Od samego początku wojny stało się też celem niemieckich ataków. W mieście stacjonowały znaczne siły Wehrmachtu, znajdowały się komendantury policji, garnizonu wojskowego i gestapo. Było też więzienie - jedno z największych na Podkarpaciu, w którym Niemcy przetrzymywali tysiące polskich patriotów. Hitlerowcy rabowali i niszczyli dorobek jaślan, a Walter Gentz, starosta niemiecki Jasła, przebudował miasto na wzór niemiecki. Tragiczny był los mieszkańców Jasła, szczególnie pochodzenia żydowskiego, którzy byli więzieni, zsyłani do obozów zagłady i mordowani. Miejscem masowych mordów stał się m.in. las w Warzycach i obóz zagłady w Bełżcu, do którego wywieziono z jasielskiego getta Żydów. Odpowiedzią na represje i terror był ruch oporu, który prowadził wiele akcji sabotażowych i dywersyjnych, w tym tę najbardziej spektakularną - akcję odbicia więźniów z jasielskiego więzienia. Ostatnie miesiące wojny wyjątkowo tragicznie zapisały się w historii Jasła. Zarządzeniem starosty Gentza wszyscy mieszkańcy zostali wysiedleni a miasto zostało ograbione i zrównane z ziemią.
Wybuch wojny pogrzebał na zawsze plany i nadzieje mieszkańców Jasła i regionu, przekreślony został dorobek wielu wcześniejszych pokoleń, zarówno w sferze duchowej jak i materialnej, jednak jaślanie okazali się niezłomni i dzień po dniu podnosili swoje miasto z gruzów.
Na wystawie zaprezentowano wspomnienia, zdjęcia i dokumenty z lat II wojny światowej. Składamy szczególne podziękowania wszystkim osobom, które udostępniły pamiątki ze swoich zbiorów rodzinnych.

Wystawa czynna wrzesień - listopad 2019 r. w holu MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1.


#Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle #Jasło #Biblioteka #Książki #Czytanie

fb


STATSTYKA:

Jesteś naszym 11132795 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 4 °C Prędkość wiatru: 6.9 km/h Kierunek wiatru: 348 °
Ciśnienie: 981 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.