Wernisaż pt. „Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych” Anna i Krzysztof Kusiak - Regionalny Blog Historyczny „Z pogranicza”


Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Wiadomosci Wernisaż pt. „Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych” Anna i Krzysztof Kusiak - Regionalny Blog Historyczny „Z pogranicza”


Autor: Dr Sławomir Mrozek  Dział: kultura Dodano: 2019-04-14 19:03 -+


Dnia 13 kwietnia tj. w sobotę br. Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie (gmina Dębowiec) zorganizowało wernisaż pt. „Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych”. Autorami wernisażu byli Anna i Krzysztof Kusiak redaktorzy Regionalnego Blogu Historycznego Z pogranicza .

 Wernisaż pt. „Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych” Anna i Krzysztof Kusiak - Regionalny Blog Historyczny „Z pogranicza”

      Wszystkich gości powitał opiekun Muzeum – Wiesław Czechowicz. Wśród gości byli m.in. sołtys Cieklina Stanisław Więcek, prawnuk Stanisława Barabasza Bogusław Dvořák, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Dębowcu Krystyna Czechowicz, historyk z Dukli Stanisław Kalita oraz wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej – dr Sławomir Mrozek.
Krzysztof Kusiak – redaktor bloga Z pogranicza - „Przede wszystkim chcieliśmy przywitać wszystkich zgromadzonych na otwarciu wystawy oraz podziękować panu Wiesławowi Czechowiczowi, opiekunowi Muzeum Narciarstwa w Cieklinie za zaproszenie i możliwość zaprezentowania części naszych zbiorów. Razem z żoną Anną, jesteśmy założycielami i redaktorami Regionalnego Bloga Historycznego >Z Pogranicza< o ziemi jasielskiej i gorlickiej. Przede wszystkim koncentrujemy swoją uwagę na starej prasie, ale równie chętnie udostępniamy materiały nadesłane nam przez czytelników.
Blog istnieje od lipca 2014 r., kiedy to wyszukując materiały do przygotowywanej przeze mnie publikacji „Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy”, natrafiałem w ówcześnie ukazującej się prasie na ciekawe, acz z perspektywy przygotowywanej publikacji nieprzydatne wspomnienia, relacje czy inne ciekawostki prasowe, stąd też pomysł aby zaprezentować je w formie internetowego bloga.
W chwili obecnej na naszym portalu znajduje się kilkanaście zakładek tematycznych, a w nich ponad 900 różnych postów.
Odnośnie samej wystawy chcieliśmy zaprezentować wybrane materiały prasowe dotyczące Cieklina i okolicy, wśród nich wyróżnić warto choćby stare reklamy i ogłoszenia prasowe, niektóre jeszcze z XIX w., a także zdjęcia czy artykuły, gdzie w głównej mierze skupiamy się na materiałach promujących walory turystyczne okolicy. Jako ciekawostkę prezentujemy także najstarszy odnaleziony przez nas opis okolicy, a mianowicie opis ówczesnego cyrkułu jasielskiego, spisany w roku 1808, natomiast publikowany w roku 1811.
     Dziękuję za uwagę i zapraszamy do obejrzenia wystawy”.


Na wystawie można było obejrzeć przedruki wybranych materiałów prasowych z XIX i XX w., odwołujące się w swojej treści do Cieklina i jego okolic. Wśród nich można było znaleźć kilka reklam prasowych, w tym opublikowane jeszcze w XIX w. zdjęcia oraz artykuły prasowe, w tym także związane z walorami turystycznymi okolicy. Wystawa potrwa do czerwca br.

Więcej o wystawie:
Z Pogranicza - relacja dr Sławomira Mrozka⇒
Zaproszenie na wystawę pt. „Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych”⇒


Galeria zdjęć (12)

 Wernisaż pt. „Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych” Anna i Krzysztof Kusiak - Regionalny Blog Historyczny „Z pogranicza” Wernisaż pt. „Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych” Anna i Krzysztof Kusiak - Regionalny Blog Historyczny „Z pogranicza” Wernisaż pt. „Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych” Anna i Krzysztof Kusiak - Regionalny Blog Historyczny „Z pogranicza” Wernisaż pt. „Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych” Anna i Krzysztof Kusiak - Regionalny Blog Historyczny „Z pogranicza” Wernisaż pt. „Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych” Anna i Krzysztof Kusiak - Regionalny Blog Historyczny „Z pogranicza” Wernisaż pt. „Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych” Anna i Krzysztof Kusiak - Regionalny Blog Historyczny „Z pogranicza” Wernisaż pt. „Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych” Anna i Krzysztof Kusiak - Regionalny Blog Historyczny „Z pogranicza” Wernisaż pt. „Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych” Anna i Krzysztof Kusiak - Regionalny Blog Historyczny „Z pogranicza” Wernisaż pt. „Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych” Anna i Krzysztof Kusiak - Regionalny Blog Historyczny „Z pogranicza” Wernisaż pt. „Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych” Anna i Krzysztof Kusiak - Regionalny Blog Historyczny „Z pogranicza” Wernisaż pt. „Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych” Anna i Krzysztof Kusiak - Regionalny Blog Historyczny „Z pogranicza” Wernisaż pt. „Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych” Anna i Krzysztof Kusiak - Regionalny Blog Historyczny „Z pogranicza”

#Cieklin #Dawne publikacje #Muzeum #Narciarstwa #Stanisława #Barabasza #Gmina Dębowiec #Krzysztof Kusiak #Dr Sławomir Mrozek #Z Pogranicza

fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

 ~ idiota: ludzie ! to wasza historia! lepiej patrzeć w pudło?

Dodano: 2019-04-17 16:29:17 Odpowiedz
Najnowsze Wiadomości Kultura Sport 

STATSTYKA:

Jesteś naszym 11245034 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 4 °C Prędkość wiatru: 6.9 km/h Kierunek wiatru: 348 °
Ciśnienie: 981 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.