Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Wiadomosci „Czas wolny” - wernisaż wystawy zainaugurował Festiwal Sztuki Artfest im. Bogusława Wojtowicza


Autor: Wiesław Czechowicz  Dział: kultura Dodano: 2019-11-18 23:40 -+


W piątkowy wieczór, 15 listopada 2019 roku w Centrum Sztuki Mościce została otwarta wystawa pt. „Czas wolny” prezentująca nie tylko sposoby spędzania wolnego czasu zimą, głównie w okresie 20 lecia międzywojennego, ale także style życia, nastroje społeczne, rozwój i lokalne zasoby pamiątek.

„Czas wolny” - wernisaż wystawy zainaugurował Festiwal Sztuki Artfest im. Bogusława Wojtowicza


Otwarcia dokonały kuratorki wystawy Agnieszka Kawa z CSM i Barbara Bułdys z Muzeum Okręgowego w Tarnowie, przybliżając ideę jaką kierowały się przy realizacji pomysłu na wystawę. Słowa wdzięczności skierowały do wszystkich osób i instytucji, które przyczyniły się do powstania tej ekspozycji.

Dzięki życzliwości Biblioteki Publicznej i PTTK w Krynicy, na wystawie pokazujemy archiwalne zdjęcia z Krynicy, miejsca, do którego w okresie zimowym nadal chętnie wyjeżdżają tarnowianie. W pobliskim Czarnym Potoku przez lata funkcjonował ośrodek wypoczynkowy Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Tarnowie. Dla wielu z nas, tradycją stały się weekendowe wypady na stoki narciarskie na Słotwinach i okolicy, w Suchej Dolinie koło Piwnicznej, w Szczawnika i Wierchomli koło Muszyny.
Eksponaty prezentowane na wystawę wypożyczone zostały z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, z Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie, z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Archiwalne zdjęcia pochodzą z kolekcji Marka Tomaszewskiego. Ciekawostką na wystawie jest króciutki film archiwalny pokazujący nieistniejącą dziś skocznię narciarską na górze św. Marcina, udostępniony przez tarnowianina p. Marka Kamienieckiego.


Gmina Dębowiec jako właściciel kolekcji izby muzealnej - Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie użyczyła Centrum Sztuki Mościce 65 eksponatów, stanowiło to największą liczbę wypożyczonych pamiątek z instytucji które udostępniły swoje zbiory na wystawę, co zostało podkreślone podczas otwarcia wystawy. Dodatkowo do dyspozycji zwiedzających były udostępnione ulotki informacyjne o muzeum i mapy Gminy Dębowiec.

Po wystawie oprowadzał Wojciech Szatkowski pracownik w Dziale Edukacji Muzeum Tatrzańskiego. Narciarz skiturowy, autor przewodnika skiturowego po Tatrach Polskich i Słowackich, historyk narciarstwa i przewodnik tatrzański. Pan Wojciech przybliżył historię polskiego narciarstwa, pierwszych prób jazdy na nartach przez Stanisława Barabasza w Cieklinie opisanych w „Wspomnieniach narciarza” wydanych w druku  1914 r. , opowiedział o prezentowanych eksponatach.

Miło było słyszeć, pełne zachwytu urokiem naszej okolicy słowa p. Szatkowskiego, wspomniał o górze Cieklince i otaczających ją lasach pełnych rydzów. Była to piękna promocja naszej gminy z ust zakopiańczyka.

Następnym punktem Artfest w tym dniu, na który zaproszono gości wernisażu był koncert Julii Pietruchy „FOLK it! TOUR”. Tym klimatycznym koncertem zakończył się pierwszy dzień 16. edycji festiwalu ArtFest organizowanego przez Tarnowskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Centrum Sztuki Mościce oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Wystawę można zwiedzać do 6 stycznia 2020 roku. Więcej informacji znajdziesz tu⇒

Zachęcamy do udziału w innych wydarzeniach organizowanych w ramach XVI edycji Festiwalu Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza. Program festiwalu znajdziesz tu ⇒

Mościckie Centrum Kultury w Tarnowie zostało dodane do naszej Mapy wydarzeń w Beskidzie Niskim i Pogórzu aby na bieżąco informować Państwa o organizowanych przez tą instytucje wydarzeniach LINK⇒ 


Galeria zdjęć (9) fot. Wiesław Czechowicz

„Czas wolny” - wernisaż wystawy zainaugurował Festiwal Sztuki Artfest im. Bogusława Wojtowicza „Czas wolny” - wernisaż wystawy zainaugurował Festiwal Sztuki Artfest im. Bogusława Wojtowicza „Czas wolny” - wernisaż wystawy zainaugurował Festiwal Sztuki Artfest im. Bogusława Wojtowicza „Czas wolny” - wernisaż wystawy zainaugurował Festiwal Sztuki Artfest im. Bogusława Wojtowicza „Czas wolny” - wernisaż wystawy zainaugurował Festiwal Sztuki Artfest im. Bogusława Wojtowicza „Czas wolny” - wernisaż wystawy zainaugurował Festiwal Sztuki Artfest im. Bogusława Wojtowicza „Czas wolny” - wernisaż wystawy zainaugurował Festiwal Sztuki Artfest im. Bogusława Wojtowicza „Czas wolny” - wernisaż wystawy zainaugurował Festiwal Sztuki Artfest im. Bogusława Wojtowicza „Czas wolny” - wernisaż wystawy zainaugurował Festiwal Sztuki Artfest im. Bogusława Wojtowicza

TAGI: Artfest Tarnów Centrum Sztuki Mościce Muzeum Okręgowe w Tarnowie Bogusław Wojtowicz Agnieszka Kawa Barbara Bułdys

fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

Brak komentarzy

Najnowsze Wiadomości Kultura Sport 

STATSTYKA:

Jesteś naszym 8765449 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 21.5 °C Prędkość wiatru: 0.1 km/h Kierunek wiatru: 58 °
Ciśnienie: 979 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ