Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Wiadomosci Elżbieta Bieńkowska – Muzeum Narciarstwa w Cieklinie, bardzo ciekawa inicjatywa


Autor: Wiesław Czechowicz  Dział: wiadomosci Dodano: 2014-10-26 00:00 -+


Wczoraj 25 października 2014 roku cieklińskie muzeum nart zwiedzała Elżbieta Bieńkowska Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług.

Elżbieta Bieńkowska – Muzeum Narciarstwa w Cieklinie, bardzo ciekawa inicjatywa

Pani Bieńkowska słusznie skomentowała podczas oglądania filmu prezentującego patrona muzeum Stanisława Barabasza: „Nie sądziłam, że narciarstwo jest takim młodym sportem”.

Narty służą człowiekowi od tysięcy lat jako przyrząd do poruszania się po śniegu. Szacuje się, że ludzie mieszkający na północy używali nart już w epoce kamienia ok. 9000 lat temu. Najstarsze ślady używania nart pochodzą z rysunków naskalnych, które znaleziono w Skandynawii i Rosji. Ich wiek szacuje się na ok. 3000-5000 lat. Dopiero wiek XIX rozpoczął nową erę w dziejach narciarstwa nie tylko jako środka lokomocji, ale jako dyscypliny sportu.
Stare, ludowe narciarstwo polskie popadło w XVIII wieku na długi czas w zapomnienie. W innych krajach również wystąpiło podobne zjawisko. Wacław Dyamentowski w „Dyaryuszu” (1606) po raz pierwszy w języku polskim użył słowa „narta” w zdaniu „Dnia jednego z obozu naszych magnatów przeciwko wycieczce obrońców Moskwy wypadło (..) kilkaset człeka na nartach”.
Jednak narciarstwo jako sport pojawiło się w Polsce dopiero w 1888 roku. Pierwszym cywilnym narciarzem w Polsce był Stanisław Barabasz, który w Cieklinie po raz pierwszy wypróbował prowizoryczną parę nart. Ich budowę oparł na zasłyszanych opowieściach byłych powstańców - Sybiraków (1863 r.).

Komisarz UE pogratulowała nam ciekawej inicjatywy. We wpisie do „Księgi Gości” wyraziła zadowolenie „że tu trafiła".

źródła:
www.muzeum-narciarstwa.pl
www.cieklin-ski.pl
pl.wikipedia.org
fot. www.mir.gov.pl


TAGI: Elżbieta Bieńkowska Komisarz UE Stanisław Barabasz Muzeum Narciarstwa Cieklin Gmina Dębowiec

fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

 ~ p: Sory taki mamy klimat.

Dodano: 2014-11-08 16:57:29 Odpowiedz

 ~ St. Bieńkowski: tusk także był w cieklinie. przestancie pieprzyc głupoty bo tu nie wszyscy debile.

Dodano: 2014-10-30 19:40:09 Odpowiedz

 ~ Stanisław Jachowicz: Widocznie niektórzy są tu durnie skoro nie wieżą, że taka osobistość zwiedzała muzeum. Następnym razem róbcie fotki jak w Bieczu Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie.

Dodano: 2014-10-31 09:42:08 Odpowiedz

 ~ Krystyna: Chciała, była w okolicy to przyjechała. Co to - sroce spod ogona wypadliśmy, że nie niektórym się wydaje niemożliwe, że i "wielki świat " o nas zahaczy?

Dodano: 2014-10-31 11:22:11 Odpowiedz

 ~ Krzycho Kulczycki : To wspaniała wiadomość że taki dostojnik Polski i Unijny odwiedził Kolebkę Polskiego Narciarstwa . BRAWO ............. zgadzam się z przedmówcą . OZNAKUJCIE należycie dojazd do muzeum w Cieklinie . POZDRAWIAM

Dodano: 2014-10-26 19:01:35 Odpowiedz

 ~ Alicja: wspaniale!!! ale...ale przydałoby się lepsze oznakowanie,ba! jakiekolwiek oznakowanie,bo nie tak łatwo tam trafić.Pamiętam jak wazna osobistość ze Związku Narciarstwa Polskiego swego czasu krążyła po okolicy i nie mogła trafić na konferencję,która odbywała się w Muzeum Narciarstwa- wiem,bo osobiście tego pana musiałam pilotować

Dodano: 2014-10-26 11:57:28 Odpowiedz
Najnowsze Wiadomości Kultura Sport 

STATSTYKA:

Jesteś naszym 9343054 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 5.3 °C Prędkość wiatru: 5.3 km/h Kierunek wiatru: 158 °
Ciśnienie: 984 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ