Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Wiadomosci Czy niedaleko Dobryni powstaną gigantyczne wiatraki?


Autor: Wiesław Czechowicz  Dział: wiadomosci Dodano: 2015-01-29 21:33 -+


„ Rzeczywiście, jak z obrazu.
- Obrazu bez końca, obrazu, który rozpływa się w niebie.
A może nie renesans, tylko jakieś malarstwo naiwne, które postanowiło przedstawić raj z ludzką w nim obecnością? Bo w dole widać wieś Cieklin z pionową kreską kościelnej wieży. Są takie pejzaże, w których objawia się obecność Stwórcy. To jeden z trzech, które kocham.”
Andrzej Stasiuk

Czy niedaleko Dobryni powstaną gigantyczne wiatraki?


      Piękno i urok naszej okolicy doceniają odwiedzający nas turyści, wielu z nich marzy by tu zamieszkać, inni zostają i cieszą się tym pięknem. My sami może nie do końca doceniamy to, ale jak to często bywa docenimy po stracie.
Czy dla Andrzeja Stasiuka znanego i cenionego polskiego pisarza, publicysty, eseisty ten widok nadal będzie jednym z trzech które kocha jak powstaną tu farmy wiatrowe?.

Dotarły do nas informacje o planach budowy farmy wiatrowej koło Osieka Jasielskiego. Zdążyliśmy się przyzwyczaić do wiatraków które ok. 9 lat temu wybudowano w dolinie Kłopotnicy, ale jak będzie wyglądał ten teren po wybudowaniu jeszcze 10 turbin wiatrowych pięć razy większych?.

Plany budowy dziesięciu 150-metrowych wiatraków zaniepokoiły grupę mieszkańców, którzy zwrócili się z prośbą o pomoc do Stowarzyszenia na Rzecz Praworządności i Ochrony Środowiska (z siedzibą w Łysej Górze). Po przeglądnięciu dokumentów z procesu inwestycyjnego znaleziono w nich kilka uchybień dyskwalifikujących decyzję „środowiskową” Wójta Gminy Osiek Jasielski z mocy prawa.
Prezes Stowarzyszenia Grzegorz Konieczka zwrócił się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie z wnioskiem o uznanie tej decyzji za nieważną.
8 stycznia 2015 r. SKO w Krośnie wszczęło postępowanie w wyżej wymienionej sprawie a decyzja zapadnie najpóźniej do 28 lutego br.

Wprawdzie w gminie Dębowiec nie ma planów budowy farm wiatrowych ale bliskość farmy „Osiek” z tak wielkimi wiatrakami niewątpliwie zmieni nasz krajobraz co wpłynie na życie mieszkańców Folusza, Dobryni Cieklina (Józefów) a nawet Woli Dębowieckiej czy Dębowca.
Dodatkowe pytanie czy skończy się na 10 wiatrakach a może za kilka lat będzie ich setki?

W poniższych linkach zostały zamieszczone dokumenty nadesłane przez Pana Grzegorza Konieczka, zachęcam do zapoznania się z nimi.

PDF/ Koreferat P. Chylarecki ⇒
PDF/ Raport FW Osiek Jasielski - nietoperze skrót dla potrzeb MPN-1 ⇒
PDF/ Raport FW Osiek Jasielski ornito ⇒fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

 ~ D: Pamiętam zebranie wiejskie w sprawie wspomnianej utylizacji jeszcze na starym Domu Ludowym w Dobryni były to lata 1997-98 za rządów AWS w Polsce.

Dodano: 2015-02-02 10:30:50 Odpowiedz

 ~ Do rzeczy: dalsza część- choć nasz usilnie namawiano ale większość mieszkańców nie wyraziło na to zgody i bardzo dobrze się stało.Dziś cieszymy się pięknym krajobrazem naszej okolicy nie zaśmieconej.Myślę że również w tak bardzo odpowiedzialnych chwilach mieszkańcy Dobryni również zdadzą egzamin.

Dodano: 2015-01-31 14:49:24 Odpowiedz

 ~ Do rzeczy: Obecnie w Europie Zachodniej odchodzi się od elektrowni wiatrowej z uwagi na dużą szkodliwość zdrowotną w odległości nawet 20 km.(początkowe objawy to migreny,bóle głowy,depresja,zaburzenia nastroju, agresywność,wymioty i wiele innych)i niską opłacalność (duże dotacje unijne,w Polsce najwięcej na świecie dopłaca się do energii wiatrowej,w efekcie mamy bum na budowę wiatraków,inwestorzy z Niemiec Portugalii, Hiszpanii walą drzwiami,oknami,a politycy z urzędasami skonstruowali taki system,że za wszystko i tak płaci podatnik).W okolicy,w której lokalizuje się wiatraki nikt nie kupi budynków i gruntów,a jak kupi to ich ceny spadają nawet do 80% wartości.Ja osobiście wiem że wiatraki tu nigdy nie staną.Próbowano już sprzedać te grunty(około 40 ha.) za bardzo niską cenę,ale zebranie wiejskie nie wyraziło na to zgody.Potem początki transformacji w Polsce chciano tu na tych terenach zbudować ponoć najnowocześniejszą utylizacje śmieci my mieszkańcy byliśmy bardzo ostrożni choć nas usilnie namaw

Dodano: 2015-01-31 14:28:20 Odpowiedz

 ~ Wiesiek: Ciekawy artykuł na temat "przyjaznych wiatraków". http://stopwiatrakom.eu/aktualnosci/1365-elektrownie-wiatrowe-bliskie-spotkania-trzeciego-stopnia.html

Dodano: 2015-01-30 22:32:01 Odpowiedz

 ~ beskidnik: Mądre słowa. Inwestor z Hiszpanii a my za prąd 3x drożej. Ale przynajmniej gdyby wybudowali to będzie można za grosze kupować nieruchomości w okolicy bo wielu stamtąd wyjedzie. Nie da się żyć pod tym paskudztwem. Wystarczy pojechać do Łęk Dukielskich, postać chwilę pod wiatrakiem gdy wiatr wieje i wszystko jasne.

Dodano: 2015-01-30 11:05:19 Odpowiedz

 ~ mądry Polak po: Przyjedzie zagraniczny inwestor, postawi wiatraki i wróci do swojej zacisznej willi a na konto będą spływać nasze pieniążki bo my zapłacimy za tą energię. A ludzie w gminie Osiek Jasielski będą żyli w cieniu wiatraków, działki stracą na wartości, o inwestycjach w turystykę można zapomnieć a przy silnych wiatrach będą się martwić czy im coś na głowę nie spadnie.

Dodano: 2015-01-30 10:53:09 Odpowiedz

 ~ bezrobotny : Nowych miejsc pracy w gminie nie przybędzie. Nikt z miejscowych nie znajdzie zatrudnienia ani w czasie budowy ani później. Gmina zarobi na podatku tylko za metry kwadratowe od powierzchni cokołów - czyli GROSZE. Stracą wszyscy mieszkańcy i trzeba zapomnieć o agroturystykach a przemysłu tu jak nie było tak nie będzie. TYLKO INWESTORZY ZAROBIĄ MILIONY !!!

Dodano: 2015-02-01 17:40:11 Odpowiedz
Najnowsze Wiadomości Kultura Sport 

STATSTYKA:

Jesteś naszym 6981455 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.

stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ