Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej   OK, rozumiem  

Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Wiadomosci Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka


Źródło: debowiec.pl  Dział: wiadomosci Dodano: 2017-09-04 22:04 -+


Tegoroczne Dożynki w Gminie Dębowiec odbyły się 27 sierpnia. Wydarzenie organizowane co roku jest zwieńczeniem pracy rolników, którzy zakończyli lub zbliżają się ku zakończeniu żniw.

Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka


Przygotowania do uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14:30 na parkingu w pobliżu kościoła w Woli Dębowieckiej. Dożynki 2017 rozpoczęły się przemarszem korowodu w którym uczestniczyli Pan Wójt, Starostowie Dożynek- pani Marta Opałka oraz pan Edward Setlak, Delegacja Konna, Poczet Sztandarowy OSP, Poczet Sztandarowy Gwardii Dębowieckiej, Stowarzyszenie Kosynierów Parafii Cieklin, przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej w Foluszu, Zespół Ludowy „Kaśka”, Koła Gospodyń Wiejskich z każdej miejscowości z terenu gminy, Stowarzyszenie Kobiet w Foluszu oraz goście i mieszkańcy. Podczas przemarszu Zespół Ludowy „Kaśka” przygrywał różne piosenki związane ze świętem plonów.
Po dotarciu na plac przy boisku sportowym na „Wykrotach” na specjalnie przygotowanych stołach ustawiono wieńce dożynkowe i rozpoczęła się Msza Święta. Mszę poprowadził proboszcz parafii Załęże ks. Józef Pańczuk. Podczas Mszy przedstawiciele KGW złożyli
na ręce kapłana dary. Tuż po nabożeństwie prowadzący powitał w imieniu Pana Wójta wszystkich gości, a w tym samym czasie mieszkańcy przygotowywali się do obrzędu dożynkowego. Podczas prezentacji mieszkańcy wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich śpiewali, recytowali wiersze oraz zaprezentowali prace polowe zwieńczone zbiorem plonów i wypiekiem chleba. W czasie inscenizacji przekazali oni starostom dożynkowym upleciony snop zboża i chleb. Zaprosili także starostów do wspólnego tańca podczas obrzędu. Wszyscy zgromadzeni na placu z zaciekawieniem przyglądali się występowi, który został nagrodzony brawami. Na wielu twarzach widać było radość, gdyż obrzęd dożynkowy to liczne przyśpiewki i humorystyczne wierszyki nawiązujące do prac polowych i mieszkańców wsi.
Tradycyjnie jak co roku po obrzędzie przystępuje się do zwyczaju krojenia i rozdzielenia chleba wśród zgromadzonych. Gospodarze wręczają symbolicznie Wójtowi chleb i wino. Następnie wspólnie kroją i częstują wszystkich tegorocznymi wypiekami
ze złożonych wcześniej darów, pośród których przeważa pięknie ozdobiony chleb, ale zdarzają się też chałki, kołacze, czy placki drożdżowe.
Aby podziękować wszystkim zgromadzonym głos zabrał Pan Wójt Zbigniew Staniszewski. Zaczął od powitania zebranych gości oraz oczywiście podziękowań za ciężką pracę rolników, którzy co roku dbają o ziemie naszej gminy. Na to wyjątkowe wydarzenie sołectwa
i stowarzyszenia z gminy przygotowały wspaniałe ręcznie robione wieńce. Pan Wójt podziękował osobom które przyczyniły się do ich powstania. Co roku zachwycają nas,czy to w formie obrazu, serc, kapliczek, czy figurek. Pięknie ozdobione kwiatami, ziołami, zbożami. Skierował też podziękowania do wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji dożynek, a byli to: KGW z Woli Dębowieckiej, strażacy
z Woli Dębowieckiej, strażacy z Dębowca, mieszkańcy wsi, młodzież. Pan Wójt podziękował też Gospodarzom Dożynek, wszystkim przedstawicielom Kół Gospodyń, przedstawicielom DPS, Gwardii Dębowieckiej, Delegacji Konnej, Pocztowi Sztandarowemu, Stowarzyszeniu Kobiet z Folusza, wręczając im pamiątkowe statuetki.
Przedstawiciel KRUS zorganizował wśród zebranych konkurs. Była to okazja do zaprezentowania swojej wiedzy wypełniając krótką ankietę. Nagrodzeni zwycięzcy zostali poproszeni na scenę po odbiór nagród. Obchodom towarzyszyła również muzyka folklorystyczna wykonana przez zespół „Kaśka”. W kolejnych godzinach ciepłego popołudnia mieliśmy możliwość uczestniczenia w zabawie ogrodowej.
Na podeście mieszkańcy bawili się i tańczyli, a przygrywał zespół „REMIX”. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na dalsze wydarzenia w naszej gminie.


Galeria zdjęć (24) fot. debowiec.pl

Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola Dębowiecka Dożynki 2017 - Wola DębowieckaKomentarze:

Pokaż komentarze ∨

Brak komentarzy

Najnowsze Wiadomości Kultura Sport

STATSTYKA:

Jesteś naszym 4051677 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.

Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.