Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Wiadomosci Noc Muzeów 2019 – Geostrategia Polski


Autor: Wiesław Czechowicz  Dział: kultura Dodano: 2019-05-29 22:47 -+


W piątek 17 maja 2019 roku w Izbie Muzealnej Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie odbyła się Noc Muzeów.

Noc Muzeów 2019 – Geostrategia Polski

W tą niezwykłą noc poza zwiedzaniem stałej ekspozycji narciarskiej i czasowej wystawy pt. „Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych” autorstwa Anny i Krzysztofa Kusiaków, uczestnicy tego wydarzenia dyskutowali na temat geopolityki Polski. Podstawą do dyskusji był wykład Dr Jacka Bartosiaka , który odbył się 14 marca 2018 roku w Pałacu Kultury w Warszawie. Wykład został zarejestrowany i udostępniony w serwisie YouTube, dzięki temu mogliśmy obejrzeć materiał w którym pan Bartosiak w wielkim skrócie przedstawił historię Polski w aspekcie geostrategicznym.

Jacek Bartosiak – polski prawnik, adwokat, ekspert do spraw geopolityki i strategii, doktor nauk, były prezes spółki celowej do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Autor książek „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”, wydanej w 2016 roku, traktującej o nadchodzącej rywalizacji wielkich mocarstw w Eurazji i o potencjalnej wojnie na zachodnim Pacyfiku oraz „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”, wydanej w 2018 roku, traktującej o sytuacji geostrategicznej Polski i Europy w dobie rywalizacji mocarstw w Eurazji wraz ze szczegółowym przedstawieniem teatru wojny i nowoczesnej sztuki wojskowej.

Do obejrzanego materiału odnieśli się zaproszeni historycy Krzysztof Kusiak i Dr Sławomir Mrozek. Pan Stanisław Kalita, historyk z Dukli, zaprezentował slajdy z danymi statystycznymi dotyczącymi liczby i rozmieszczenia wojsk polskich obecnie i w przeszłości, co dało pole do dalszej wymiany poglądów. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w dyskusji, która momentami odbiegała od głównego tematu i swym zasięgiem poruszała różne problemy, te aktualne i z przeszłości. To kameralne spotkanie zakończyło się po godzinie 23 wspólnym ustaleniem tematów następnego spotkania, którymi będą historia Galicji (1772–1918) i działalność konfederatów barskich w naszym regionie.


TAGI: Noc Muzeów Muzeum Narciarstwa Stanisław Barabasz Cieklin

fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

Brak komentarzy

Najnowsze Wiadomości Kultura Sport 

STATSTYKA:

Jesteś naszym 8647037 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 16.5 °C Prędkość wiatru: 11 km/h Kierunek wiatru: 283 °
Ciśnienie: 979 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.
:)
×
  Szanowny Użytkowniku,
używamy ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Poprzez klikanie w dowolny odnośnik na tej stronie zezwalasz nam na używanie ciasteczek. Zobacz naszą politykę prywatności ⇒ ZGADZAM SIĘ - PRZEJDZ DO SERWISU ⇒    NIE ZGADZAM SIĘ