W Dębowcu dyskutowano na temat książki Eve Ainsworth „7 dni”


Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Wiadomosci W Dębowcu dyskutowano na temat książki Eve Ainsworth „7 dni”


Autor: Sylwia Kotulak  Dział: kultura Dodano: 2015-10-14 18:50 -+


W dniu 08. 10. 2015r o godz 17.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dębowcu odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w ramach IV Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej Dyskusyjnych Klubów Książki, a pierwszej wśród młodzieżowych klubów organizowana przez Instytut Książki i Wydawnictwo Zielona Sowa.

W Dębowcu dyskutowano na temat książki Eve Ainsworth „7 dni”

W dyskusji na temat książki Eve Ainsworth ,,7 dni" wzięły udział uczennice gimnazjum.

Tydzień - czy to tak wiele?.

Czy zastanawialiście się co może przynieść kolejne siedem dni?.

Jak wiele może zmienić tydzień?.

Ból, cierpienie, może radość, lub miłość.

Pomyślcie...dla niektórych to tylko kilka dni, dla innych, to kompletna rewolucja w życiu.


      Przed rozpoczęciem lektury czy nawet otrzymaniem książek sądziłam, że tytułowe „7 dni”, będą opisane niczym dziennik pokładowy, a nie opowiadanie z wyrwanym jednym tygodniem z życia gimnazjalistów. „7 dni” to podróż po siedmiu kolejnych dniach z życia bohaterów, w których niezwykłe zwroty akcji i na pozór banalne sytuacje zmieniają jego sposób postrzegania świata. Poszukiwanie własnej tożsamości jest domeną głównie młodych ludzi. Trudno odnaleźć własną drogę, trudno o jakąkolwiek inspirację, gdy codzienna, brutalna rzeczywistość ciągnie w dół. Mocna, prawdziwa książka o przemyśleniach młodych ludzi, przemocy i trudach życia, walce z samym sobą i marzeniach, które dają siłę, by walczyć.

Jees
„Nie potrzebuję budzika, bo mam już własny sposób na budzenie się. Ze snu wyrywa mnie bowiem nieznośna, dołująca świadomość, że choruję. Przechodzę przez to co rano. Rozchylam powieki, a ciało już wie, gdzie jestem. Mój żołądek skręca się i wywraca, nogi mam jak z waty, a w gardle czuję ścisk. Każda część mego ciała, każde włókno, nerw i mięsień walczą z narastającym przerażeniem. Wiem bowiem, że zaraz przyjdzie mi zmierzyć się z kolejnym dniem.”

„Może jeśli uda mi się uniknąć wszystkich szczelin, wszystko poukłada się dziś inaczej. Choć dzisiaj. Niczego więcej mi nie trzeba”.

      Jess jest otyła, nosi niemodne ubrania, jest nieśmiała i nie chce rzucać się w oczy. Dziewczyna nie pochodzi z zamożnej rodziny, a w odpowiedzi na wszystkie swoje problemy zajada się, przez co odbiega od szkolnych koleżanek figurą. To właśnie sprawia, że staje się obiektem drwin,agresji i prześladowania.

Kez
,,Jestem w domu. Boże, ja naprawdę nienawidzę tego miejsca. Z zewnątrz wszystko wygląda cacy. Ludzie uważają, że jestem szczęściarą. Mieszkam przecież w ładnym szeregowcu, Przed drzwiami stoją rośliny w doniczkach. Zabawne, jak łatwo jest ukryć problem przed ludzkimi oczami. Szast-prast i nie ma. Tymczasem jest źle, a nawet beznadziejnie. Wcale nie chcę, by moje życie stało się dla wszystkich widoczne jak jakiś debilny reality show w telewizji, ale dobrze by było, gdyby starzy choć raz przestali udawać, że są kimś innym".

„Mam nadzieję, że wpadniesz jutro na przyjęcie, ty nieszczęsna wywłoko. Jeśli nie, dopadnę cię gdzie indziej. To tylko kwestia czasu. więc mam nadzieję, że zobaczę jutro twoją wstrętną gębę. Namieszałaś mi w życiu i pożałujesz tego. Czas na zemstę”.

Kez ukrywa przed rówieśnikami sytuację w pozornie szczęśliwym domu. Nienawidzi ojca, który pije i matki, która nie ma własnego zdania i ulega ojcu. Kez odreagowuje problemy w domu, przez znęcanie się na Jess.

Kez - kat i i Jess - ofiara. Kez wymyśla bardzo perfidne i okrutne sposoby dręczenia, Jess stara się jakoś przetrwać kolejny dzień. Cała sytuacja nie jest jednak tak oczywista jak mogło by się to wydawać, ponieważ z pozoru idealna Kez, za maską pewności siebie, ukrywa bolesną tajemnicę. Żadna z dziewczyn nie przypuszcza, do czego ta sytuacja może doprowadzić, kiedy wszystko wymknie się spod kontroli. Nie wszystko da się naprawić. Każde słowo, każdy czyn mogą mieć poważne konsekwencje. Z drugiej strony czy my dorośli potrafimy wszystko przewidzieć? Czy zawsze wybieramy najlepsze rozwiązanie?
Oprócz Jess i Kez występują też postacie drugoplanowe: Lyn – chłopak Kez i dawny przyjaciel Jess, Hannah, Lois i wielu innych bohaterów. Niektóre rozdziały poprzedzają wpisy na facebooka wraz z komentarzami.
Autorka porusza problem przemocy w szkole w sposób wstrząsający i skłaniający do wielu przemyśleń.

Kotulak Sylwia.


Książka warta przeczytania i krótkiej refleksji, którą podzieliły się uczestniczki dyskusji:

Nudna książka. Nie sądzę żeby było możliwe w rzeczywistości, że fajny, przystojny, chłopak interesuje się grubą dziewczyną. Z drugiej strony książka porusza problem dręczenia, który coraz częściej możemy obserwować w gimnazjach.


Małgosia


Książka bardzo mi się podobała. Poruszane zjawisko agresji i prześladowania, my gimnazjaliści możemy zaobserwować w szkole. Lektura bardzo mnie wciągnęła. Polecam.


Anna


To niemożliwe, żeby super chłopak zainteresował się grubą dziewczyną. Przeważnie tacy chłopcy oglądają się za super laskami, które są piękne i zgrabne niczym modelki. Z drugiej strony po oglądnięciu kilku odcinków „Szkoły”,dochodzę do wniosku, że taka sytuacja mogła mieć miejsce.
Ogólnie książka ciekawa. Polecam


Oliwia


Galeria zdjęć (2) fot. Sylwia Kotulak

W Dębowcu dyskutowano na temat książki Eve Ainsworth „7 dni” W Dębowcu dyskutowano na temat książki Eve Ainsworth „7 dni”

#GBP #Dębowiec #DDK Eve Ainsworth

fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

Brak komentarzy

Najnowsze Wiadomości Kultura Sport 

STATSTYKA:

Jesteś naszym 11248489 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 4 °C Prędkość wiatru: 6.9 km/h Kierunek wiatru: 348 °
Ciśnienie: 981 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.