Czy poezja jest dla ludzi?


Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego

Wiadomosci Czy poezja jest dla ludzi?


Autor: Krystyna Czechowicz  Dział: kultura Dodano: 2015-12-03 21:01 -+


„Poezja jest dla ludzi” - prawdziwość tego hasła postanowiły sprawdzić klubowiczki DKK w Cieklinie.

Czy poezja jest dla ludzi?

Na spotkaniu, które odbyło się 1 grudnia rozmawiałyśmy o tym, dlaczego czytamy bądź nie poezję, czy rozbieramy ją na czynniki pierwsze, czy raczej czytamy i intuicyjnie odbieramy przesłanie. Co sprawia, że niekoniecznie jest ono takie samo dla wszystkich?
Razem z Martą podzieliłyśmy się wrażeniami z tegorocznego Miasta Poezji - festiwalu literackiego w Lublinie, w którym miałyśmy okazję uczestniczyć.
Jednym z gości festiwalu był Mariusz Grzebalski – poeta, prozaik, redaktor. W czasie spotkania powiedział, że to dość niewygodna sytuacja mówić o swoich wierszach, że po opublikowaniu przestaje on jakby być własnością autora a staje się przedmiotem dla czytelnika – oczywiście tylko w sensie interpretacyjnym, a nie praw autorskich. W podobnym tonie wypowiedział się autor w rozmowie z Margarithes zamieszczonej na stronie artpubkultura: „Tak jakby można było zrobić coś więcej niż je napisać. Opowiedzieć, streścić? Po co w takim razie czytelnik, na czym polega jego rola? I dlaczego trzeba go we wszystkim wyręczać? I tak jest leniwy, jak pokazują badania czytelnictwa w Polsce. Dlatego niech lepiej sam czyta, wyciąga wnioski, jeśli chce i potrafi, albo nie, jeśli nie ma na to ochoty albo nie umie. Jeśli jednak woli inaczej, z pewnością sam na swój prywatny użytek ułoży sobie listę tego, co w przeczytanych przez niego książkach najlepsze, a także listę najlepszych z nich.”
 Nie chcemy być leniwymi czytelniczkami i mieć wszystko podane na tacy. Dlatego na spotkaniu, korzystając z dobrodziejstwa współczesnej techniki wysłuchałyśmy jak Mariusz Grzebalski czyta swój wiersz „Torby”. Spróbowałyśmy same dojść do jego sedna – zgadzając się lub nie tak z autorem jak i ze sobą.
Konkluzja – poezja jednak jest dla ludzi i nie trzeba się jej bać.
Krystyna Czechowicz


Galeria zdjęć (3)

Czy poezja jest dla ludzi? Czy poezja jest dla ludzi? Czy poezja jest dla ludzi?

#Poezja #DKK #Cieklin #Biblioteka #Gmina #Dębowiec #Krystyna Czechowicz

fb

Komentarze:

Pokaż komentarze ∨

Brak komentarzy

Najnowsze Wiadomości Kultura Sport 

STATSTYKA:

Jesteś naszym 11245271 gościem.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.


POGODA TERAZ
Temperatura: 4 °C Prędkość wiatru: 6.9 km/h Kierunek wiatru: 348 °
Ciśnienie: 981 hPa Wilgotność powietrza: 99.9 %
Źródło: TECH - Michał Czechowicz
stat4u
Poznaj nas RegulaminNeswetter Kopiuj adres © 2011 - 2014 Wiesław Czechowicz - Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione!.